Shadow

Inwestowanie w nieruchomości – czy nadal się opłaca?

8372967312_53ee2f7de9

W poszukiwaniu przyszłościowych inwestycji wielu z nas zwraca uwagę na nieruchomości, które uznawane są za jeden ze sprawdzonych sposobów na ulokowanie pieniędzy w niepewnych czasach. Czy nadal opłaca się kupować nieruchomości w celach inwestycyjnych?

Obecnie sposobów na inwestowanie jest mnóstwo – to nie tylko giełda czy fundusze inwestycyjne, ale również nowe możliwości dawane przez wirtualne waluty czy przedmioty kolekcjonerskie. Inwestujemy również w kruszce, a także w nieruchomości. Mieszkanie, działka czy lokal użytkowy to dość popularne sposoby na ulokowanie swoich pieniędzy, ale z drugiej strony są też znacznie bardziej wymagające.

Do zainwestowania w nieruchomość potrzebne są spore pieniądze – koszt zakupu to zwykle kilkaset tysięcy złotych, a nierzadko nawet liczony jest w milionach, gdy mowa o prestiżowych lokalizacjach czy nieruchomościach większych metrażowo. Także problemem może być wybranie takiej nieruchomości, która okaże się najbardziej perspektywiczna i pozwoli na największe zyski. To powoduje, że ta forma inwestycji wymaga także wiedzy o rynku nieruchomości.

Nieruchomości można traktować zarówno jako inwestycję długoterminową, jak i krótkoterminową. W tym pierwszym przypadku nabywana jest ona w celu odsprzedaży po latach, gdy nabierze na wartości. Taka forma lokaty pieniędzy jest wybierana głównie w kontekście gruntów o wysokim potencjale, na przykład w pobliżu dużych miast. Z kolei jako inwestycja krótkoterminowa wybierane są najczęściej mieszkania w Warszawie na sprzedaż, a także inne mieszkania w dużych miastach, gdzie najłatwiej o wynajmujących i ceny wynajmu są najwyższe.

Oprócz możliwości wynajęcia zakupionego mieszkania i czerpania zysków z czynszu, możliwe jest także zarobienie na nim po latach. Chociaż w ostatnich latach ceny mieszkań zmieniały się, spadając i rosnąć, to jednak ciągle zyskują one na wartości, gdy spojrzy się na ich ceny z perspektywy czasu. Dlatego też ci, którzy decydują się na zakupienie nieruchomości na własność, lokują swoje pieniądze przyszłościowo, chociaż muszą pamiętać o tym, że także i w tym przypadku istnieje ryzyko.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *