Shadow

Internet nie taki bezpieczny

imac-apple-mockup-app-38544

Czasem wygląda jakbyśmy nie potrafili racjonalnie myśleć wrzucając się w ocean internetu. Skoro jeśli w realnym świecie nie podajesz innym swojego kodu pin, to dlaczego w internecie są dalej osoby, które wrzucają zdjęcia swoich biletów lotniczych lub karty kredytowe. Potrafimy zachować ostrożność w prawdziwym świecie ale dlaczego kompletnie tego nie robimy w internecie?
Zbieranie informacji

Kradzież naszej prywatności wcale nie zaczyna się na kodach pin, hasłach czy emailach. Tutaj chodzi o nasze preferencje, wejścia na inne strony, polubienia czy wizyty na stronach. Nie wiem czy zauważyłaś, ale bardzo często reklamy oparte są dokładnie na tym co oglądałaś 5 minut temu… w innym niezależnym sklepie. Skąd Twoja przeglądarka to wie? Co jeszcze jest zapisane na podstawie Twoich wizyt? Wiadomo, czasem jest to kwestia przypadku, że dana reklama akurat się pojawi w tym momencie ale uwierz nam, najczęściej są to po prostu dane sczytane z Twojej przeglądarki. Najczęściej reklamy są skierowane w odpowiednią grupą użytkowników, np.: osobe do lat 26, odwiedzające takie i takie witryne, zainteresowane w to i to. POW. Twoja przeglądarka dostarczyła te dane.

Wiedza!

Wcale nie musimy być ofiarami odpowiednio umiejętnych hackerów, by nasze informacje wyciekły poza najbliższą grupę znajomych. Wystarczy zajrzeć na facebooka kogoś, kto zapomniał w zakładce prywatność pozaznaczać parę okienek. Dodajmy do tego, że możliwe jest śledzenie naszego kursora oraz historii przeglądarki – a to już multum informacji, które dajemy obcym osobom czy botom. Cała ta wiedza przydaje się szczególnie marketingowcom, którzy ustawiając kampanię chcą trafić do jak najbardziej trafnej grupy.

Co innego to hackerzy. Każdy z nich ma swój mały cel, jeden będzie niczym Eliott z Mr. Robota i jego celem będzie korporacji, kolejnym będzie Michał z Tczewa, który będzie chciał się dostać na prywatny serwer Oli bo słyszał, że Ola przetrzymuje tam ładne zdjęcia. Cel jest jeden, złamać zabezpieczenia. No i wspomnieć musimy także o złośliwym oprogramowaniu, które potrafi wykraść nasze hasła, dane z dysków a także… obraz z kamerki internetowej!

Jak walczyć?
Przede wszystkim prywatność. Używaj długich haseł i nie publikuj rzeczy, które mogą w jakikolwiek sposób pomóc Cię wyśledzić. Dodatkową formą zabezpieczeń w popularnych serwisach będą „two-factor authentication” czyli podwójna weryfikacja, które nie pozwoli nam na zalogowanie bez podania kodu SMS.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.