Shadow

Instalacja elektryczna w Twoim domu

pexels-photo-48683

W zależności od tego czy budujesz nowy dom czy remontujesz obecny, prędzej czy później dojdziesz do momentu, którym trzeba będzie rozłożyć lub zmodernizować instalację elektryczną. Jakie są najczęściej popełnianie błędy przy zakładaniu instalacji? Jak sprawdzić czy elektryk dobrze wykonał swoją pracę?

Mała liczba gniazd i źródeł światła

Niewystarczająca ilość gniazd zasilających i źródeł światła może powodować problemy z podłączeniem wszystkich urządzeń. Często nowym właścicielom trudno określić ilu gniazd będą potrzebowali w poszczególnych pomieszczeniach. Dobry elektryk tak rozmieści gniazdka i źródła światła, żeby uniknąć sytuacji, w której żeby podłączyć telefon do ładowania, trzeba będzie odłączyć lampkę. Prawidłowe rozmieszczenie tych elementów wymaga wyobraźni i doświadczenia. W przypadku przebudowywania instalacji może być trudność z dodaniem nowych gniazd, ale nie jest to niemożliwe do zrobienia. W przypadku nowej instalacji już na etapie projektowania należy przemyśleć rozmieszczenie gniazd i źródeł światła. Unikniemy wtedy np.: sytuacji, w której żeby zapalić światło na korytarzu, trzeba najpierw po ciemku przejść na drugi jego koniec.

Nieprawidłowo określone zapotrzebowanie na moc

W naszych domach są sprzęty, które potrzebują dużej mocy – są to m.in. kuchenki, podgrzewcze przepływowe czy kotły elektryczne. O ich rozmieszczeniu w domu należy zdecydować już na etapie projektu. W przeciwnym wypadku może się okazać, że w miejscu w którym chcemy postawić kuchenkę nie ma odpowiedniego przyłącza. W przypadku już istniejącej instalacji doświadczony elektryk wykona odpowiednie przyłącze, które umożliwi korzystanie ze sprzętu.

Nieodpowiednia liczba obwodów

Kolejnym błędem popełnianym już na etapie projektowania instalacji jest wydzielenie zbyt małej liczby obwodów. Warto zróżnicować zasilanie w obwodach, żeby uniknąć sytuacji, kiedy podczas awarii zgasną wszystkie światła w domu, ponieważ zostały podłączone do jednego obwodu. Warto skonsultować z elektrykiem, które źródła światła i gniazda powinny być zasilane z różnych obwodów.

To tylko niektóre błędy popełniane podczas zakładania instalacji elektrycznej. Żeby ich uniknąć warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnego elektryka. Mieszkańcy Warszawy mogą skorzystać z usług firmy Proservice http://www.proservice24h.pl , która oprócz profesjonalnych usług elektrycznych ma w swojej ofercie również całodobowe pogotowie elektryczne. Oznacza to, że jeżeli w naszym domu wskutek awarii zabraknie prądu, w ciągu godziny od zgłoszenia otrzymamy fachową pomoc. Dobrze zaprojektowana i położona instalacja elektryczna jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, dlatego nie warto na niej oszczędzać.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *