Shadow

Inkontynencja u kobiet. Jak sobie z nią radzić?

5_Inkontynencja u kobiet

Problem nietrzymania moczu jest tak samo dotkliwy zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Jednak to właśnie panie inkontynencja dotyka najczęściej – według szacunkowym danych chodzi o nawet 12 proc. z nich. Jak sobie poradzić z tą dolegliwością?

Inkontynencja jest dość często występującym schorzeniem układu moczowego. Podstawowy podział inkontynencji wyróżnia wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie moczu z powodu parcia naglącego, choć u niektórych kobiet mogą występować objawy mieszane.

Inkontynencja w pigułce

U zdrowych osób mocz jest przechowywany w pęcherzu aż do chwili, w której można go dogodnie i swobodnie wydalić. Jednak w przypadku niewydolności choćby jednego z narządów układu moczowego może dochodzić do jego niekontrolowanego przeciekania.

Do nagłego przeciekania zazwyczaj stosunkowo niewielkiej moczu może dochodzić między innymi podczas intensywnego wysiłku fizycznego, silnego kaszlu bądź kichania. W takim przypadku mamy do czynienia z nietrzymaniem moczu o charakterze wysiłkowym.

Z kolei nietrzymanie moczu z powodu parcia naglącego jest wynikiem nadmiernej aktywności mięśnia wypieracza moczu. Ten rodzaj inkontynencji przejawia się odczuwaniem ciągłego parcia niepoprzedzonego innymi symptomami, któremu towarzyszy przeciekanie moczu. Do objawów zaliczyć można też oddawanie moczu częściej niż osiem razy dziennie i w nocy.

Wbrew pozorom z nietrzymaniem moczu borykają się nie tylko starsze panie. Co dla wielu okaże się zaskakujące, schorzenie najczęściej ujawnia się u osób poniżej 53. roku życia.

Inkontynencja a psychika

Niestety inkontynencja jest niezależna od naszej woli. W praktyce oznacza to, że do nagłego i niekontrolowanego przeciekania moczu może dojść praktycznie w każdej chwili, co może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, kondycję psychiczną oraz pewność siebie.

W tym świetle przestaje dziwić fakt, że osoby, które zmagają się z tą dolegliwością, zwykle nie chcą o niej rozmawiać. Mimo to warto pokonać wstyd i nieśmiałość, ponieważ wiedza na temat przyczyn powstawania schorzenia oraz znajomość metod, które pomogą nam unikać krępujących sytuacji, pozwolą na prowadzenie normalnego życia rodzinnego i towarzyskiego.

Jak normalnie funkcjonować z inkontynencją?

By nauczyć się żyć z inkontynencją, oprócz właściwego leczenia musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację i ochronę. W tym celu najlepiej sięgnąć po specjalne produkty higieniczne, takie jak wkładki przypominające podpaski, majtki chłonne lub pieluchomajtki.

Dobrej jakości produkty dostępne w aptekach czy sklepach internetowych powstają przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii, przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb pacjentów, w tym przede wszystkim stopnia nasilenia dolegliwości oraz ich preferencji.

Wkładki będą proponowane kobietom, które zmagają się o nietrzymaniem moczu lekkiego i średniego stopnia. Zapewniają one ochronę przed przeciekaniem i komfort, a ponadto są bardzo dyskretne. Produkty o najmniejszej chłonności przypominają tradycyjne wkładki higieniczne, natomiast te o wyższej chłonności są podobne do klasycznych podpasek.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *