W organizmie człowieka, w górnym odcinku przewodu pokarmowego, potrafi zasiedlić się bakteria Helicobacter Pylori. U wielu osób ukrywa swoją obecność, nie dając objawów chorobowych. U ok. 15 procent jest przyczyną problemów żołądkowych.
Objawy
Bakteria H. pylori wytwarza enzym – ureazę. Zobojętnia tym sok żołądkowy, ponieważ substancja ta rozkłada mocznik na amoniak i dwutlenek węgla. Zdarza się, że u osoby u której wykryto H. pylori diagnozuje się również wrzody dwunastnicy oraz wrzody przedodźwiernikowe żołądka. Wynika to z produkcji substancji, która powodując stan zapalny, potrafi doprowadzić do zaniku błony śluzowej. Wzdęcia, niestrawność oraz biegunka mogą wskazywać na ostry nieżyt żołądka. Objawom towarzyszy ból w nadbrzuszu, gorączka, a co za tym idzie pogorszenie samopoczucia. U ok. 1% zakażonych rozwinie się nowotwór. Zapalenie trzonu i zanik błony śluzowej żołądka powoduje zmniejszenie wydzielania kwasu solnego. Zwiększa się przez to ryzyko raka żołądka. Choć objawy szybko mijają – nie oznacza to, że pozbyliśmy się H. pylori. Aby mieć pewność, należy poddać się leczeniu farmakologicznemu.
Leczenie
Eradykacja, czyli leczenie przeciwbakteryjne, polega na stosowaniu leku, który hamuje wydzielanie soku żołądkowego. Podczas tego procesu podaje się również antybiotyki: metronidazol oraz amoksycylinę. Zamiennie stosuje się tetracyklinę i lewoflaksacynę. Leczenie Helicobacter Pylori trwa ok. 2 tygodni. Jedna kuracja może okazać się nieskuteczna i wtedy zmienia się zestaw antybiotyków. Po dwóch nieskutecznych próbach ocenia się wrażliwość bakterii na antybiotyki. Testy na Helicobacter Pylori są nieinwazyjne. Test oddechowy oraz test na obecność antygenów bakterii w stolcu dają jednoznaczne wyniki. Testy z krwi są niemiarodajne w przypadku oceny skuteczności leczenia.
Dieta
Wspomaganie układu pokarmowego może wspomóc proces leczenia. Jajka, mleko, śmietanka i masło wiążą nadmiar soku żołądkowego. Sok żurawinowy, czosnek oraz zielona herbata neutralizują bakterie H.pylori. Brokuły zmniejszają ilość bakterii w górnym odcinku układu pokarmowego. Tłuszcze omega – 3, w tym oleje roślinne, siemię lniane pozytywnie wpływają na procesy trawienne. Ważnym elementem są przyprawy m.in. sok z cytryny, cynamon i goździki.
Alkohol, kawa oraz napoje gazowane są niewskazane. Unikać należy potraw smażonych, tłustych oraz marynowanych. Warzywa kapustne i strączkowe, surowe warzywa i owoce powinno się wykluczyć z diety na okres leczenia.
Każdy organizm jest inny i warto zapisywać, co nam szkodzi, a co jest neutralne dla żołądka. Po zakończeniu leczenia należy stopniowo wprowadzać do jadłospisu kolejne produkty. Powrót do w pełni zbilansowanej diety powinien być stopniowy.