Shadow

Górskie wędrówki z dzieckiem – czy warto i jak się przygotować?

alp-1044383_1280

Miłośnicy gór nie wyobrażają sobie życia bez wędrówek po górach, które są ich prawdziwą miłością i radością życia. Gdy w takiej rodzinie globtroterskiej pojawia się małe dziecko to naturalną rzeczą jest, że od najmłodszych lat zaczyna ono uczestniczyć w wędrówkach górskich ze swoimi rodzicami. Często jednak rodzice maja obawy przed tą pierwszą wyprawą z dzieckiem i zastanawiają się, kiedy jest ten odpowiedni moment na taką pierwszą wyprawę. Zastanówmy się, zatem wspólnie jak przygotować się do takiej wyprawy i czy warto zabierać dziecko na piesze wędrówki po górach?

Jak doskonale wszyscy wiemy, góry są piękne, jednak również niebezpieczne. Podczas wędrówek trzeba pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie i o zachowaniu podstawowych zasad, które zapewnią nam szczęśliwy powrót do bazy. Zatem bez względu na to czy wędrujemy sami czy z dzieckiem, zawsze sprawdzajmy pogodę i wędrujmy tylko, gdy jest spokojnie. Oczywiście w górach pogoda bywa bardzo zmienna i musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Tutaj naturalnie przechodzimy do wyposażenia każdego plecaka, w którym musi być ciepłe ubranie, kurtka przeciwdeszczowa, okulary przeciwsłoneczne, a na dłuższe wędrówki również mały namiot i śpiwór. Konieczny jest oczywiście kompas, telefon komórkowy, radiostacja i mapa. Gdy jedno zawiedzie lub się rozładuje zawsze musimy mieć dodatkową alternatywę.

Kolejna sprawa to planowanie trasy i znajdowanie punktów, w których można w razie załamania pogody się schronić.

Gdy wybieramy się na szlak z dzieckiem, to musimy być podwójnie ostrożni. Tutaj konieczne będzie zrezygnowanie z trudnych i długich tras. Wybierajmy szlaki proste i takie, żeby spokojnie na noc znaleźć schronienie. Koniecznie pamiętajmy o zabraniu podstawowych leków dla dziecka, a także środków, które ochronią przed owadami. Pamiętajmy, że dziecko jest o wiele delikatniejsze od nas i musimy naprawdę odczekać ładnych kilka lat, aby mogło brać z nami udział w prawdziwych wyprawach górskich. Tymczasem przygotowujmy dziecko do nich spokojnie i stopniowo, raczej spacerując po górach a nie wędrując.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *