Shadow

Freelancer?

man-person-apple-iphone

Coraz częściej Polacy decydują się brać dodatkowe zlecenia – wszystko po to by zwiększyć swój przychód. Praca na etat nie daje nam odpowiednich dochodów, dlatego nie raz poświęcamy dodatkowym zleceniom swój wolny czas.

Osoby, które nie pracują na etat a wykonują zadania im przydzielone, zyskały nawet własny termin, freelancerzy. Jednak takie osoby muszą zdawać sobie sprawę z czyhających po drodze pułapek. Umowy, księgi rachunkowe, faktury – wszystkie tylko czekają na nasz malutki błąd. Tutaj prócz bycia na czasie z własną branżą, musisz także orientować się w rachunkowości czy podatkach.

Koszta

Prowadzenie działalności to jednak ciągłe kontrolowanie finansów. Aby biznes się rozwijał musisz w niego inwestować, zarówno pieniądze i czas. Co potrzebne jest Ci w firmie? Nowy komputer, jakie programy? Czy potrzebujesz tych wszystkich rozszerzeń pakietów? Microsoft Office czy Open Office? Co wybrać? Tutaj na pewno będzie masa dylematów. Są miejsca na oszczędności, ale jeśli jest coś, co ma zdecydowanie poprawić Twój komfort pracy to inwestuj – zobaczysz, że było warto.

Umowa

Jeśli nie masz założonej działalności gospodarczej a swoją aktywność dokumentujesz w postaci umów o dzieło to uważaj, Panie z Urzedu Skarbowego mogą Cię sprawdzić. Rzeczywiście, taka rozwiązanie jest korzystne. 50% koszty uzyskania przychodu, łatwe rozliczenia podatkowe czy brak ZUSu są kuszące, szczególnie, że płacisz tutaj niewielki podatek dochodowy. Niestety, jeśli zbyt długo zdecydujesz się na utrzymanie takiej formy umowy, to działasz wg prawa polskiego, niezgodnie z przepisami. Takie omijania prawa może się kończyć nawet grzywnami, dlatego po pewnym czasie warto pomyśleć o przejściu na działalność gospodarczą.

Pewny start

Chodzi Ci po głowie założenie własnej firmy ale Twoje oszczędności średnio Ci na to pozwalają? Spróbuj pozyskać dotację z Urzędu Pracy na założenie działalności. Jest to kwota do kilkunastu tysięcy ale zdecydowanie pomaga w rozkręceniu biznesu. Za tą kwotę można nabyć sprzęt do pracy czy rozhulać kampanię internetową.

Jak uzyskać dotację? Pierwszy warunkiem jest posiadanie statusu bezrobotnego i rejestracja w Urzędzie Pracy. Teraz czas na złożenie wniosek z opisanym pomysłem oraz biznesplanem. Od chwili złożenia, Urząd ma 30 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku.

Jednak główną kwestią jest pozyskiwanie zleceń. Można to robić zarówno przez znajomości i rekomendacje jak i szukać dodatkowych prac w internecie. W tych czasach pracę możemy znaleźć przeglądając fora, facebooka czy scrollując przez internet.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *