Shadow

Foteliki, które chronią przed uderzeniem bocznym – czy warto je wybierać?

Foteliki, które chronią przed uderzeniem bocznym - czy warto je wybierać?

Foteliki, które chronią przed uderzeniem bocznym - czy warto je wybierać?

Wiele osób szuka korzystnych cenowo modeli fotelików samochodowych dla dziecka, wybierając te, które w testach zderzeniowych zyskały przynajmniej 3 gwiazdki. Trzeba zaznaczyć, że ocena często uzależniona jest od obecności dodatkowych zabezpieczeń, które chronią np. przed uderzeniem bocznym i nie wszystkie foteliki je posiadają. Zatem czy takie zabezpieczenia są istotne i czy warto zapłacić nieco więcej i kupić taki fotelik samochodowy?

Na czym polega system ochrony bocznej w foteliku samochodowym?

Wybierając fotelik dla niemowlaka możemy wybrać już taki, który wyposażony jest w system ochrony bocznej. To nic innego jak zabezpieczenie z obu stron głowy dziecka z wypełnieniem z pianki EPS i SPS, dzięki czemu ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu może spaść nawet o 50%. Głowa i mózg dziecka są najbardziej narażone podczas zderzenia. System ochrony bocznej absorbuje siłę uderzenia, co może uratować dziecku życie. Uderzenia boczne nie należą do rzadkości, dlatego warto zwłaszcza w przypadku małych dzieci wybierać foteliki z takim zabezpieczeniem, które pozytywnie przeszły crash testy w kierunku absorbowania energii przy uderzeniach bocznych.

Jak wybierać foteliki samochodowe dla dziecka?

Poza zwróceniem uwagi na podstawowe parametry bezpieczeństwa i wyniki w testach bezpieczeństwa, trzeba sprawdzić jakim systemem mocowania dysponuje wybrany fotelik i przede wszystkim czy pasuje do naszego samochodu. Dotyczy to również fotelików z ochroną boczną. W tym przypadku należy poza przymierzeniem fotelika samochodowego do kanapy, sprawdzić czy również dla dziecka będzie odpowiedni. Poza parametrami jakie podaje producent musimy sprawdzić czy dziecko będzie miało główkę pomiędzy bocznymi zabezpieczeniami i czy nie będzie wystawać poza zagłówek. Foteliki chroniące przed uderzeniem bocznym znajdziemy bowiem w różnych kategoriach wagowych 0-13, 0-18, 9-18, czy nawet 15-36. Zatem w zależności od wieku, a przede wszystkim wzrostu i wagi dziecka możemy dobrać dla niego odpowiedni fotelik chroniący przed uderzeniem bocznym. Powinniśmy również sprawdzić pasy bezpieczeństwa, które chronią w trakcie zderzenia, w przypadku fotelików przeznaczonych dla najmłodszych dzieci. W przypadku ostatniej grupy fotelików dziecko jest bowiem przypinane przy pomocy 3-punktowego pasa samochodowego i oczywiście trzeba sprawdzić czy dziecko po wpięciu fotelika będzie mogło bez przeszkód się w nim zapiąć.

Czy system ochrony przed uderzeniem bocznym będzie dopasowany do rosnącego dziecka?

W przypadku wyboru fotelika z systemem bocznym kluczowe znaczenie ma dopasowanie go do wzrostu dziecka. Trzeba przy tym wiedzieć, że tego typu foteliki posiadają trzystopniową regulację. Dzięki temu głowa dziecka zawsze może być chroniona. Oczywiście trzeba pamiętać, że samochodowe foteliki, podobnie jak inne urządzenia posiadają swoją ważność, określaną przez producenta. Zwykle jest to od 4 do 10 lat, a średnio ok 7 lat. Niemniej jednak rzadko się zdarza, by ktoś użytkował fotelik dłużej niż kilka lat, gdyż dziecko szybko z niego wyrasta, chyba, że zainwestujemy w fotelik 9-36 kg. W tym przedziale również znajdziemy modele z zabezpieczeniem przed bocznym uderzeniem. Warto przestrzegać zaleceń producenta, a w przypadku zdarzenia drogowego natychmiast wymienić fotelik samochodowy na nowy. Nawet przy niewielkich prędkościach zarówno pianka, jak i plastik mogą ulec mikrouszkodzeniom, stąd użytkowanie powypadkowego fotelika jest skrajną nieodpowiedzialnością.

Fotelik bez zabezpieczenia bocznego – dlaczego nie warto oszczędzać?

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka bez zabezpieczenia przed uderzeniem bocznym nie jest najlepszym pomysłem. Oszczędność jest tak naprawdę niewielka, a jednak ryzykujemy sporo, niezależnie od wieku dziecka. W przypadku kolizji, wskutek której inny samochód uderzy w nasz od strony, gdzie siedzi dziecko przypięte w takim foteliku, grożą mu znacznie poważniejsze obrażenia, nawet przy nieznacznej sile. Kiedy nie musimy ponosić takiego wydatku? Tylko w przypadku, gdy mamy możliwość zamontowania fotelika na środku tylnej kanapy, czyli w najbezpieczniejszym miejscu. Tu ryzyko jest mniejsze. Jeśli jednak na samochód zadziała duża siła i np. będzie dachował to niestety głowa dziecka nie będzie w stu procentach zabezpieczona.

Należy jeszcze pamiętać, że czyszcząc tapicerkę fotelika z zabezpieczeniem bocznym nie można ściągać pianki, gdyż spowodowałoby to nieefektywne działanie bądź zniszczenie zabezpieczenia. Zatem z powyższych rozważań wyraźnie wynika, że inwestycja w fotelik z zabezpieczeniem bocznym, to inwestycja w zdrowie, a nawet życie dziecka. W sytuacji zagrożenia na drodze chcemy mieć pewność, że dziecko jest właściwie chronione.

Przeczytaj także