Shadow

Fakty i mity na temat trądziku

 NORMACNE_200ml BUTLA - Tonik oczyszczająco-regulujący

MIT 1: Trądzik to problem jedynie nastolatków, osób w wieku dojrzewania.

FAKT: Zmiany trądzikowe pojawiają się u osób pomiędzy 11 a 30 rokiem życia. Oczywiście szczyt zapadalności przypada na okres dojrzewania, czyli 14-17 r.ż. u kobiet i 16-19 r.ż. u mężczyzn. W chwili obecnej obserwujemy jednak coraz częstsze występowanie choroby w trzeciej, a nawet czwartej dekadzie życia. Dermatolodzy odchodzą więc od określania jednostki chorobowej mianem „trądziku młodzieńczego”. Powszechnie stosowana nazwa to „trądzik zwyczajny”.

 

MIT 2: Trądzik jest chorobą bakteryjną.

FAKT: Trądzik jest chorobą o podłożu zapalnym! Tworzy się w wyniku zwiększonej aktywności gruczołów łojowych. Następstwem łojotoku jest nadmierne rogowacenia keratynocytów u ujścia mieszków włosowych, tworzenie zaskórników i w efekcie ognisk zapalnych. Namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes jest przczyną wtórnych zmian trądzikowych, czyli tworzenia czopów ropnych, grudek i krost.

 

MIT 3: Przed podjęciem leczenia trądziku u dermatologa należy wykonać szczegółowe badania.

FAKT: Nie ma potrzeby wykonywania posiewu ze skóry, ponieważ trądzik nie jest chorobą o podłożu bakteryjnym. Badania hormonalne u kobiet są z kolei całkowicie zbędne przy prawidłowym miesiączkowaniu. Jedynie w przypadku zaburzeń endokrynologicznych związanych z hiperandrogenizmem należy stosować terapię endokrynologiczną.

 

MIT 4: Zabiegi kosmetyczne wyleczą nawet zaawansowany trądzik.

FAKT: Jedynie kuracja dermatologiczna jest w stanie wyleczyć zaawansowaną postać trądziku. Wszelkie zabiegi kosmetyczne mające na celu poprawę stanu skóry trądzikowej należy skonsultować z lekarzem dermatologiem.

 

MIT 5: Słońce leczy trądzik!

FAKT: Skóry trądzikowej nie należy opalać. Opalanie powoduje pogrubienie naskórka, co doprowadza po pewnym czasie do powstawania zmian, przede wszystkim zaskórnikowych. Ponadto wiele terapii stosowanych w leczeniu trądziku uwrażliwia skórę na promieniowanie UV, więc ekspozycja na słońce może prowadzić nawet do poparzenia skóry.

 

MIT 6: Kremy z ochroną przeciwsłoneczną są komedogenne.

FAKT: Nowoczesne preparaty z filtrami UV nie działają komedogennie. Aby mieć pewność, że preparat nie podrażni skóry, warto wybrać hypoalergiczny krem do twarzy z ochroną przeciwsłoneczną dostępny w aptece.

 

MIT 7: Trądzik można wyleczyć „domowymi sposobami”.

FAKT: Absolutnie należy wystrzegać się stosowania tzw. babcinych zabiegów w walce z trądzikiem. Nacieranie twarzy sokiem z cytryny, stosowanie maseczki z miodu, drożdży czy mleka lub mycie twarzy dziwnymi mydłami mogą doprowadzić do silnego wysuszenia i podrażnienia skóry, a w konsekwencji do zaostrzenia zmian trądzikowych. Zabronione jest przemywanie skóry alkoholem!

 

Artykuł przygotowany przez biuro prasowe Dermedic. O ich produktach dla cery trądzikowej można poczytać na naszym portalu w artykule -> Normacne – kompleksowa linia do skóry trądzikowej

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *