Shadow

Dziecko w nowej szkole – jak pomóc dziecku?

Zmiana szkoły jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdego dziecka. Nie ma tutaj w zasadzie różnicy czy dotyczy to osoby 7 czy 14 letniej. Zawsze jest to duża zmiana, która wiąże się z nowym otoczeniem, ze zmianą nauczycieli, kolegów i koleżanek. Jak pomóc dziecku?

Bardzo często zmiana szkoły jest konieczna ze względu na zmianę miejsca zamieszkania. Choć nie chcemy dziecku robić zamieszania, to niestety życie tak układa plan, że musimy. W takiej sytuacji nie ma, co narzekać, tylko trzeba działać, aby dziecko jak najdelikatniej przeżyło zmianę.

Podstawową sprawą jest oczywiście nie zatajanie przed dzieckiem naszych planów związanych z przeprowadzką. Nie wolno nam dla własnego spokoju pozostawiać na ostatnią chwilę, bowiem dla dziecka będzie to dużym szokiem. Gdy będzie miało czas na przemyślenie, to przejdzie przez to spokojniej. Zatem rozmawiamy z pociechą, tłumaczy, dlaczego tak musimy zrobić i próbujemy mu w tej nowej sytuacji się odnaleźć.

Najlepiej przenosić dziecko wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, tak, aby razem z nową grupą rozpoczęło zajęcia. W ostateczności przenosi się dzieci w trakcie trwania roku, bo wówczas dochodzą kolejne kłopoty dla dziecka, które są związane z różnicami w poziomie i etapie nauki.

Jeżeli więc mamy wakacje, to staramy się poznać nowych kolegów i koleżanki ze szkoły. Można ich szukać poprzez sąsiadów, na forach społecznościowych itp. Warto, aby nasze dziecko przed pierwszym dniem w nowej szkole miało, choć jedną osobę już znajomą. To znacznie ułatwi start i raźniej będzie mu rozpoczynać nowy etap w życiu.

Większy problem ze zmianą szkoły wbrew pozorom mają dzieci starsze, które mają w starej szkole swoich przyjaciół, ugruntowaną pozycję towarzyską i wiele przyzwyczajeń. W nowej szkole będą o to musiały zabiegać na nowo i naprawdę nie będzie to dla nich łatwe.

Młodsze pociechy wystarczy zabrać na plac zabaw, a od razu zaprzyjaźnią się z kilkoma nowymi dziećmi i bez problemu będą w ich towarzystwie przebywać.

Jak widzimy w tym temacie jest sporo ważnych aspektów, o których musimy pamiętać i których nie wolno nam bagatelizować? Towarzyszmy dziecku w tych pierwszych dniach w nowym miejscu, monitorujmy sytuację w szkole i pomagajmy mu zdobyć nowych przyjaciół. Dobrym pomysłem może być przyjęcie zapoznawcze na placu zabaw dla młodszych, a dla starszych w pizzerii. Takie małe gesty w stosunku do nowych kolegów pozwolą mu szybciej odnaleźć bratnie dusze i poczuć się dobrze w nowym otoczeniu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *