Shadow

Drabina jako element dekoracji wnętrz

Spring background

We wnętrzach stylizowanych na wzór rustykalny coraz częściej możemy spotkać… drabiny. Mniejsze i większe, przystawne i zawieszane są wykorzystywane na wiele sposobów. Odnowione i odmalowane stają się oryginalną ozdobą i mają wiele zastosowań.

Małe drabinki

Stolików w domu nigdy dość, więc jeśli na strychu u babci znajdziecie małą, rozstawną drabinę z czterema czy trzema stopniami, możecie ją przerobić na elegancki nocny stoliczek. Górna podstawa stanowić będzie blat, na którym spokojnie zmieści się budzik, herbata i książka. Natomiast na poszczególnych stopniach można ułożyć bibeloty, prywatne drobiazgi czy inne przedmioty niewielkich rozmiarów.

Duże drabiny

Duże drabiny – zarówno rozstawne, jak i przystawne, mają więcej zastosowań. Najczęściej wykorzystywane są jako kwietniki. Ustawione rzędami na stopniach donice wyglądają bardzo efektownie i przyciągają wzrok odwiedzających nas gości. Można do nich dodać kolorowe, ozdobne konewki lub grabki. Taki kwietnik świetnie się też sprawdzi w ogrodzie lub na balkonie.

Dekoratorzy wnętrz chętnie przerabiają drabiny na półki – mogą to być półki np. na książki lub na kosmetyki w łazience. Drabina może też służyć jako wieszak na ubrania. Wówczas staje się oryginalnym meblem, który na pewno sprawi, że wnętrze będzie bardziej interesujące i intrygujące.

Zamieszczona na ścianie drabina przystawna może stać się prawdziwym dziełem sztuki, zwłaszcza jeśli na jej szczeblach powiesimy obrazy lub obwiążemy ją różnokolorowymi szalami. Wszystko zależy od naszej inwencji i wyobraźni oraz tego, w jakim stylu utrzymany jest cały pokój. Drabina w tym wypadku sprawdza się zarówno w wersji awangardowej, jak i rustykalnej.

Na buty

Nie chcesz kupować kolejnego nudnego pojemnika na buty? Znudziły ci się standardowe półki na obuwie? Znajdź ładną drabinę (może na targu staroci?), odnów ją i zobacz, ile masz możliwości! Drabiny najbardziej nadają się do przechowywania szpilek, które można zawiesić na stopniach. Ten sposób jest nie tylko wygodny, ale też bardzo efektowny i pozwala szybko zapoznać się z posiadanymi zasobami.

Dla dzieciaków

Drabinki we wszelkiej postaci uwielbiają dzieci. Można na nie wchodzić, siadać, zawisać na nich i huśtać się. Nie ma nic bardziej kreatywnego niż drabinka w pokoju dziecięcym – może być podwieszona u sufitu, prowadzić do łóżka lub do domku zabaw. Masa radości – gwarantowana!

Wejście na antresolę

Drabiny znajdują zastosowanie także w mieszkaniach z antresolą – zastępują schody. Są prawdziwymi dziełami sztuki – ręcznie malowane czy rzeźbione budzą zachwyt i wprowadzają wyjątkową atmosferę. Sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne i swojskie. Wśród nich można znaleźć mniej lub bardziej eleganckie wersje, najczęściej drewniane lub drewnopodobne.

Funkcjonalne i efektowne

Współczesne drabiny użytkowe również nie są pozbawione uroku. Nie można ich uznać za element dekoracyjny, ale na rynku jest taki wybór, że na pewno uda nam się kupić taką, która najlepiej będzie pasować do wystroju naszego mieszkania. Wiele z nich posiada ładne, kolorowe wykończenia, jak na przykład drabina aluminiowa dwustronna Eurostyl http://www.alve.pl/linia/drabiny-i-podesty-robocze/drabiny-rozstawne/drabina-aluminiowa-dwustronna-eurostyl,236,303. Taka drabina nie jest kolejnym przedmiotem, który nam zagraca dom – staje się efektowym gadżetem, który można swobodnie wyciągnąć przy gościach.

Domową, jednostronną drabinę aluminiową Helper z czerwonymi wykończeniami trudno uznać za typowe narzędzie – jest zgrabna, lśniąca i pięknie się prezentuje w każdym wnętrzu – mówi Grzegorz Długiński, wieloletni sprzedawca drabin. – Natomiast aluminiowa drabina jednostronna Eurostyl SemiProfi posiada nie tylko kolorowe wykończenia, ale też podest o intensywnej barwie wykonany z wysokiej jakości wzmacnianego tworzywa sztucznego.

Dlatego drabiny nie trzeba już zamykać w komórce czy piwnicy – może stać w domu, na przykład za szafą i zawsze być pod ręką. Kto wie, może po latach, kolejne pokolenia przerobią ją na jakiś element wystroju wnętrz. W tej dziedzinie wszystko przecież może stać się inspiracją.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *