Shadow

Długa podróż samochodem z małym dzieckiem – jak się przygotować?

 

Gdy wyjazd na wakacje, odwiedziny u dziadków czy też odwiedziny u przyjaciół są związane z długą podróżą samochodem – cieszymy się na to i zazwyczaj wyruszamy zupełnie spontanicznie. Gdy jednak w podróż wyruszamy z dzieckiem – musimy się do niej odpowiednio wcześniej przygotować i wszystko krok po kroku zaplanować.

Wyjazd z małym dzieckiem nie jest prosty i wiedzą to doskonale wszyscy ci, którzy takową już maja za sobą. Aby w drodze było bezpiecznie, aby minęła ona spokojnie – czeka nas prawdziwe zadanie logistyczne.

Najpierw planujemy trasę. Jeżeli droga zajmie nam więcej niż jeden dzień – koniecznie musimy zaplanować jakiś przystanek na odpoczynek i spokojny sen. Sprawdzamy więc hotele na trasie i wcześniej rezerwujemy pokój na noc, tak abyśmy po całym dniu męczącej jazdy mogli odpocząć, wykąpać dziecko i spokojnie potem jechać dalej.

W trakcie samej jazdy ważne jest, aby co 2-3 godziny robić krótkie przystanki, tak aby można było rozprostować nogi, przebrać dziecko i na spokojnie coś zjeść. Pamiętajmy aby w trakcie podróży absolutnie nie wyciągać dziecka z fotelika, nawet gdy głośno płacze, bo jest głodne.

Co ze sobą zabrać?

Choć w trasie można kupić niemal wszystko – jadąc z dzieckiem lepiej mieć wszystko przy sobie, niż potem szukać i denerwować siebie i dziecko. Zatem zabieramy odzież do przebrania, podręczne kosmetyki, mokre chusteczki do przemywania, matę do przewijania, kocyk, poduszeczkę, ulubioną maskotkę i zabawki, wodę do picia, smoczek. Pamiętajmy też o tym, że dziecko  trakcie podróży może źle się czuć, dlatego warto zabrać jakieś środki na chorobę lokomocyjną. Dla starszych dzieci mogą to być pastylki do ssania, a dla młodszych bezpieczniejszy będzie syrop na bazie imbiru. Nie dawajmy żadnych środków chemicznych, taki imbirowy naprawdę sprawdza się doskonale zarówno dla młodszych jak i dla starszych.

Pamiętajmy o zabraniu ze sobą jedzenia dla dziecka, a gdy mamy malucha, które pije mleko – nie zapomnijmy o zabraniu termosu z wodą i mieszanki do przyrządzenia tego napoju. Nigdy nie zabierajmy zrobionego mleka, gdyż ono szybko się psuje i może dojść do zatrucia.

Wybierając się w podróż nie wolno nam zapomnieć o podstawowych lekach, środkach opatrunkowych i dezynfekujących. Zawsze lepiej być dobrze zaopatrzonym i dmuchać na zimne niż potem nerwowo poszukiwać pomocy. Pamiętajmy więc także o zabraniu ze sobą poświadczeń do opieki zdrowotnej, książeczki zdrowia dziecka a także karty EKUZ, gdy wyjeżdżamy za granicę kraju.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *