Shadow

Czy warto wybaczyć zdradę?

argument-238529_1280

Statystyki pokazują, że coraz więcej osób zdradza partnera. Jest to też główna przyczyna rozpadu małżeństw i wolnych związków. Jak zatem postępować i jak utrzymać związek, aby parter nas nie zdradzał? A jeżeli już do tego dojdzie, to czy warto wybaczyć zdradę, czy wspólne życie po zdradzie jest w ogóle możliwe?

Statystyki i rozwody wyraźnie pokazują, że życie po zdradzie w wielu przypadkach nie jest możliwe i najczęściej dochodzi na takim etapie do jego rozpadu. Są jednak osoby i pary, które postanawiają dać sobie kolejną szansę i próbują sobie życie ułożyć na nowo. Zastanówmy się, zatem nad tym czy warto wybaczyć zdradę?

Odpowiedz na to pytanie jest bardzo trudna i niejednoznaczna, gdyż tyle ile par, tyle możliwych rozwiązań.

Gdy dowiadujemy się o zdradzi partnera to przeżywamy wielki szok, przerażenie, strach, złość i bezsilność. Targają nami tak sprzeczne uczucia, gdyż wiemy, że nie mamy już wpływu na to, co się stało. Często w takiej sytuacji nie radzimy sobie z emocjami i potrzebujemy pomocy psychologa. Nie warto zwlekać i samemu borykać się z problemem, gdyż szok może być przyczyną wielu poważnych schorzeń psychicznych.

Gdy o zdradzie informuje nas partner, który od razu oświadcza, że odchodzi do tej drugiej czy drugiego, to jest to sytuacja szokująca, choć o wiele prostsza niż by się mogło wydawać. Druga strona jest podstawiona pod ścianą, została zdradzona, zraniona i wszystko nagle skończone. Jest koniec związku, koniec małżeństwa. Choć wydaje się, że świat legł w gruzach, to po jakimś czasie przyjdzie otrzeźwienie i zobaczymy, że ta druga osoba nie jest warta naszego płaczu.

Są jednak sytuacje, gdy dowiadujemy się o zdradzie przypadkowo i najczęściej dotyczy to tzw. jednorazowych skoków w bok. Parter nie chce nas opuszczać, żałuje, że zdradził i chce wciąż prowadzić wspólne życie. Jesteśmy w wielkiej kropce, z jednej strony kochamy i pragniemy być razem. Z drugiej zaś boimy się, że nie udzwigniemy tego ciężaru, że tak naprawdę nigdy nie zapomnimy. Tutaj również potrzebna jest pomoc psychologa, który pozwoli nam uporać się z problemem i przede wszystkim, który pokaże nam czy jesteśmy w stanie przebaczyć.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *