Shadow

Czy niania powinna odrabiać lekcje z dziećmi?

Praca domowa to przekleństwo każdego ucznia i… jego opiekunów. Młodsze dzieci praktycznie nie są w stanie samodzielnie zrobić pracy domowej. Sprawdźmy zatem, kto powinien odrabiać lekcje z dzieckiem, rodzice, czy niania?

Dlaczego dziecko potrzebuje wsparcia w odrabianiu lekcji

Wszystkie dzieci do pewnego wieku chcą, by im towarzyszyć, gdy odrabiają lekcje. Nie ma w tym niczego dziwnego. Prace domowe nierzadko przekraczają ich możliwości i potrzebują merytorycznego wsparcia. A nawet jeśli maja wyjątkowo łatwe zadanie, to po prostu potrzebują towarzystwa. W szczególności warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

– Nie zawsze nauczyciel zdąży do końca wytłumaczyć materiał danej lekcji. Dzieci z młodszych klas nie potrafią samodzielnie zdobywać wiedzy i potrzebują pomocy w takiej sytuacji.

– Nie zawsze dziecko dobrze zrozumie przekaz nauczyciela. Aby nie dopuścić do powstania zaległości i błędnych przekonań dobrze jest monitorować postępy w nauce dziecka i na bieżąco korygować przekłamania.

– Dziecko odrabiające lekcje pod nadzorem osoby dorosłej pracuje sprawniej i szybciej. Dodatkowo mając świadomość, że będzie przez mamę lub nianię ocenione, bardziej przykłada się do pracy domowej. Perspektywa oceny przez nauczyciela jest na tyle odległa, że nie stanowi skutecznego bodźca do większych starań.

– Warto chwalić dziecko w trakcie odrabiania lekcji. W ten sposób nabiera wiary w siebie i znacząco podnosi swoją samoocenę. Ponadto nic nie motywuje ucznia bardziej niż słowa: „ładnie to zrobiłeś”, „bardzo dobrze ci poszło”, „widzę, że robisz postępy”.

Czego nie powinno się robić przy odrabianiu lekcji z dzieckiem

Chociaż prace domowe uczniów, szczególnie w młodszych klasach szkoły podstawowej, są bardzo niemile widziane przez rodziców, w żadnym wypadku nie można odrabiać ich za dziecko, bo będzie szybciej. Z tego samego powodu nie można podpowiadać dziecku, co powinno napisać, albo jakie kroki podjąć w celu szybszego wykonania zadania. Praca domowa ma na celu utrwalenie wiedzy z lekcji, a to uda się tylko jeśli będzie to praca samodzielna. W żadnym wypadku nie wolno także podważać słów nauczyciela bądź jego oceny odnośnie ucznia. Takie sprawy rodzice powinni załatwiać przy okazji tzw. dni otwartych lub zebrań klasowych, natomiast w domu powinna królować zasada, iż nauczyciel ma zawsze rację. Jeśli dziecko utrwali w sobie pogląd, iż nauczyciel popełnia błędy, niechętnie będzie podchodziło do obowiązków szkolnych. Nie można też otwarcie mówić, co się myśli na temat prac domowych, zwłaszcza jeśli to nic dobrego.

Dlaczego niania zamiast rodziców

Rodzice wracają z pracy późno i chcą odpocząć, to całkiem naturalne i zrozumiałe. Tymczasem odrabianie lekcji z dzieckiem wymaga nie tylko wysiłku umysłowego, ale i sporej porcji cierpliwości, o co po całym dniu pracy może być trudno. Warto także zauważyć, że skoro rodzice wracają późno to i dziecko późno usiadłoby do lekcji. Zmęczone, rozdrażnione, niechętne nauce nie będzie w stanie się skupić i sprawnie pracować.

Niania w Krakowie, czy jakimkolwiek innym dużym mieście dobrze wie, jak długo dzieci musiałyby czekać na powrót rodziców. Tymczasem dla opiekunki godziny spędzone z dzieckiem to godziny pracy. Pomoc w odrabianiu lekcji to nic innego jak jeszcze jeden punkt na liście obowiązków zawodowych. Ponadto wiele niań ma wykształcenie pedagogiczne, umie postępować z dziećmi niechętnymi nauce, potrafi zachować cierpliwość w trudnych sytuacjach, co rodzicom nie zawsze się udaje. No i warto podkreślić, że te nianie, które pracowały kiedyś jako nauczycielki, są oswojone z programem nauczania i pomoc dziecku jest dla nich łatwiejsza, niż dla rodziców, którzy szkołę skończyli już jakiś czas temu i nie wszystko pamiętają.

Profesjonalną nianię gotową odrabiać lekcje z dzieckiem można znaleźć na www.niania.pl

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *