Shadow

Czy astygmatycy muszą nosić okulary?

141830498558331600

Czy ktoś powiedział Ci, że nie możesz nosić soczewek kontaktowych przy astygmatyzmie? Albo że soczewki dla astygmatyków, czyli soczewki toryczne są dostępne tylko w ograniczonych wersjach? Jeszcze kilka lat temu było to prawdą, ale nie dziś. Jako astygmatyk możesz nosić miękkie soczewki kontaktowe dostępne w wielu opcjach, w pełni dostosowanych do Twojej wady.

Czym są soczewki toryczne?

Soczewki toryczne to rodzaj soczewek przeznaczonych dla osób z astygmatyzmem. Soczewki stabilizują widzenie, kiedy się poruszasz, dzięki czemu wyraźnie widzisz wszystkie przedmioty. W przeciwieństwie do standardowych soczewek sferycznych, soczewki toryczne nie powinny obracać się w oku. W tym celu niektóre soczewki toryczne są cięższe u dołu, poprzez zastosowanie specjalnego obciążenia. Soczewki toryczne muszą przez cały czas pozostawać w tej samej pozycji, żeby widziany przez Ciebie obraz był stabilny i dokładny. Soczewki toryczne oprócz korygowania astygmatyzmu, mogą korygować  też krótko- i dalekowzroczność.

Jakie są zalety soczewek torycznych?

Soczewki toryczne mają podobne zalety, co standardowe soczewki sferyczne.

  • są wygodniejsze niż okulary;
  • można je nosić w trakcie ćwiczeń i przy wszystkich codziennych czynnościach;
  • widziany obraz jest stabilny i zawsze wyraźny;
  • pole widzenia jest nieograniczone;
  • soczewki mogą mieć dowolne kolory, aby bez przeszkód zmienić kolor oczu;
  • w czasie zimy soczewki nie parują;
  • do soczewek możesz dobrać dowolne okulary przeciwsłoneczne/gogle.

Soczewki toryczne, np. takie jak Acuvue Oasys for Astigmatism szybko stabilizują się na oku i gwarantują wysoką jakość widzenia. Nie zniekształcają obrazu, jak to się czasami dzieje w przypadku okularów. Chronią również przed promieniowaniem UVA i UVB, więc są idealne dla osób spędzających dużo czasu na zewnątrz. Soczewki marki Acuvue można znależć w ofercie sklepu Kodano.pl, największym polskim sklepu z asortymentem soczewek kontaktowych.

Jak dobrać soczewki toryczne?

Przy wybieraniu soczewek torycznych uwzględnia się 3 parametry – moc sferyczną, moc cylindryczną (obie podawane w dioptriach) oraz oś cylindra. Soczewki mają więc różne moce w 2 prostopadłych do siebie przekrojach soczewki. Oś soczewki określa z kolei położenie geometryczne mocy sferycznej. AXE, czyli oś cylindra przyjmuje wartości od 0° do 180°. Lekarz okulista może zaznaczyć też na recepcie oś cylindra w skali TABO. Soczewki toryczne powinny być dobrane przez okulistę lub optometrystę. Dopiero po wizycie lekarskiej, możesz samodzielnie kupić soczewki, kierując się zaleceniami na recepcie.

Czy każdy astygmatyk musi nosić soczewki toryczne?

Soczewki toryczne przeznaczone są dla osób z dużym astygmatyzmem. Jeśli masz tylko delikatny astygmatyzm, możesz nosić standardowe soczewki twarde lub miękkie. Przy małym astygmatyzmie rogówka dostosuje się do kształtu soczewki i skoryguje astygmatyzm.

Soczewki kontaktowe są materiałem medycznym, dlatego powinny być dobrane przez lekarza. Zanim odwiedzisz okulistę, nie kupuj soczewek na własną rękę. Dobranie odpowiednich soczewek przy astygmatyzmie sprawia więcej trudności niż wybór soczewek przy krótko- lub dalekowzroczności.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *