Shadow

Co robić, gdy niemowlę słabo przybiera na wadze?

Warunkiem wyjścia ze szpitala jest osiągnięcie przez noworodka odpowiedniej wagi. Dlatego też w szpitalu wszystkie dzieci są codziennie starannie ważone i mierzone. Tylko proporcjonalny wzrost jego wagi do wagi urodzeniowej sprawia, że w trzeciej dobie możemy udać się z maleństwem do domu.

Będąc już w domu, wciąż musimy stawiać się na wyznaczone przez lekarza wizyty, podczas których nadal waży się dziecko i monitoruje jego prawidłowy wzrost. Również jest to istotne w przypadków niemowlaków, gdyż to właśnie waga i wzrost stanowią o tym, czy dziecko się najada czy też nie.

Często młodym mamom wydaje się, że dziecko je często, więc się najada, a waga wskazuje na coś zupełnie innego. Konieczne zatem jest ważenie dziecka i nanoszenie wagi na siatki centylowe, które pokazują czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze czy zbyt słabo.

U niemowląt, które słabo przybierają na wadze, a są karmione mlekiem mamy, trzeba sprawdzić prawidłowość przystawiania i ssania dziecka. Być może dziecko nie chwyta brodawki z otoczką i mleko słabo płynie, w wyniku tego choć karmione jest często to się nie najada i nie przybiera prawidłowo na wadze.

U dzieci, które są karmione sztucznie, można zmienić mieszankę na bardziej wartościową lub zwiększyć jej ilość. Wszystkie te zabiegi powinny odbywać się zawsze pod kontrolą pediatry.

U starszych niemowląt, które nie przybierają na wadze warto wprowadzić kaszki kukurydziane, które są bardziej pożywne i kaloryczne. Po konsultacji z lekarzem można również włączyć już nowe pokarmy, które urozmaicą dietę i sprawią, że dziecko będzie chętniej jadło.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *