Shadow

Co robić, gdy niemowlę gryzie pierś?

Karmienie piersią to proces niezwykle naturalny, jednak wcale nie taki prosty jakby się mogło wydawać. Przekonały się o tym młode mamy, które po raz pierwszy rozpoczęły karmienie swojej pociechy i napotkały na szereg trudności, o których nie miały pojęcia. Czy można się, zatem przygotować do prawidłowego karmienia dziecka tak, aby potem, już w praktyce nie popełniać błędów? Pewnie tak, wystarczy znać kilka podstawowych zasad dotyczących karmienia.

Największym błędem podczas karmienia dziecka jest jego złe przystawianie do piersi. Musimy dziecko trzymać swobodnie, choć stabilnie, tak, aby główka znajdowała się na wysokości piersi. Pewnie zbliżamy sutek do ust dziecka i wkładamy do buzi, aby dziecko chwyciło nie tylko brodawkę, ale też otoczkę. Zbyt płytkie chwytanie samego sutka sprawi, że dziecko nie będzie prawidłowo ssało, nie będzie przybierać na wadze i będzie gryźć nasz sutek. To niezwykle bolesne i mamy, które to przeżyły wiedzą, że nie jest to przyjemne. Sutek boli, krwawi i często boimy się ponownie karmić.

Jest jeszcze jeden powód, dlaczego niemowlę gryzie pierś podczas karmienia, nawet wówczas, gdy jest prawidłowo przystawione. Dzieje się tak, gdy dziecko ma już ząbki, a nadal go karmimy lub gdy ząbki zaczynają się wyrzynać i dziecko jest na etapie gryzienia wszystkiego. W pierwszej sytuacji jest to znak, że należy zrezygnować już z karmienia, a w drugiej należy zabierać pierś, mówiąc, że nie wolno gryźć. Dziecko wbrew pozorom szybko zrozumie, o co nam chodzi. Warto ratować się również zakładaniem specjalnych kapturków ochronnych na sutki, które pomogą, gdy pierś jest już pogryziona.

Konieczne jest również smarowanie pogryzionych miejsc specjalnymi kremami, które pozwolą ranom się szybko zagoić.

 

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *