Shadow

Charakterystyka szybkich pożyczek internetowych – co składa się na koszty pożyczki?

Szybkie pożyczki przez Internet podbiły rynek usług finansowych w Polsce. Wszystko ze względu na prostotę, brak wygórowanych wymagań oraz szybkość otrzymania środków pieniężnych na konto. Jednak zaciąganie pożyczek przez Internet powodu konieczność poniesienia pewnych kosztów. Czy są one wysokie? To pojęcie względne. Sprawdźmy jak analizować oferty pożyczek internetowych pod kątem kosztów.

Pożyczki internetowe są udzielane na krótki okres. Przez to koszty pożyczkowe są stosunkowo wysokie w porównaniu do kwoty jaką pożyczamy. Jednak nominalna kwota nie jest wysoka. Zwykle, szybkie pożyczki przez Internet są udzielane na kwoty rządu 1-3 tys. zł. Dlatego procentowo, koszty takiej pożyczki będą wysokie.

Ograniczona kwota odsetek

Podstawowym kosztem takiej pożyczki jest kwota odsetkowa, która jest obliczana na podstawie oprocentowania nominalnego. Oprocentowanie nie może wynieść więcej niż 10 proc. – to ograniczenie prawne wynikające z ustawy antylichwiarskiej. Według ustawy oprocentowanie kredytu czy też pożyczki nie może wynieść więcej niż 4-krotność stopy lombardowej wynoszącej obecnie 2,5 proc. W praktyce oznacza to, że oprocentowanie nie może wynieść właśnie 10 proc. w skali roku. Oczywiście wartość ta może się zmienić pod wpływem decyzji RPP o zmianie stóp procentowych.

Inne opłaty związane z pożyczką internetową

Firmy pożyczkowe radzą sobie z tym ograniczeniem wprowadzając różnego rodzaju opłaty pozaodsetkowe. Takie dodatkowe koszty są podane kwotowo, zazwyczaj na stornie firmy pożyczkowej w przykładowej ofercie. Podstawową opłatą jest prowizja za udzielenie pożyczki. Może ona stanowić nawet 20% wartości pożyczki. Parabanki pobierają także opłatę przygotowawczą. Podobnie może ona wynosić ok. 20% wartości pożyczki.

Pobierane są również opłaty administracyjne i prowizje operacyjne. Nazwy tych opłat są umowne i mają na celu podbicie kosztów pożyczki oraz ominięcie ustawy antylichwiarskiej. Całościowo koszty takiej pożyczki często stanowią ok. 50 proc. wartości pożyczki. Dla przykładu, pożyczając 3 tys. zł będziemy musieli zwrócić ok. 4500 zł. Nie jest to regułą, ale tak mniej więcej kształtują się koszty większości pożyczek internetowych.

Teoretycznie można sprawdzić wysokość rzeczywistej rocznej stopy procentowej, ale w tym przypadku taki wskaźnik słabo odzwierciedla koszty pożyczki. M.in. dlatego, że takie zobowiązania udzielane są na krótki okres. RRSO dla pożyczek udzielany na ok. 6-12 miesięcy to wartość w granicach 150-300 proc. w skali roku. Jednak wystarczy nieznacznie zmienić parametry pożyczki – np. skrócić okres spłaty – i w takim przypadku RRSO może wynieść nawet 2000 proc. w skali roku.

Warto także zaznaczyć, że wiele firm pożyczkowych oferuje pierwszą pożyczkę bezkosztowo. Oznacza to, że od pierwszej pożyczki nie zapłacimy żadnych odsetek ani opłat pozaodsetkowych. Kwota takiej pożyczki przeważnie jest ograniczona np. do 1000 zł. Więcej informacji na temat pożyczek internetowych znajdziesz na oszczednoscionline.pl/szybkie-pozyczki

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *