Shadow

Ból brzucha – rozpoznaj przyczynę i pozbądź się objawów

11_Ból brzucha - rozpoznaj przyczynę i pozbądź się objawów

Ból brzucha może być niezwykle dokuczliwy, a co gorsza – możesz nie do końca zdawać sobie sprawę z tego, jakie są jego przyczyny. W przypadku kobiet sprawa jest zresztą bardziej skomplikowana, głównie z powodu możliwości występowania bólów o podłożu ginekologicznym. Jak rozpoznać przyczynę bólu brzucha i skutecznie się go pozbyć?

Ból brzucha jako objaw innych chorób

Po pierwsze, ból brzucha może występować jako objaw innych chorób. W tym przypadku jest on najczęściej niezwykle nasilony i ciągły, czasem (w zależności od rodzaju choroby) także kłujący. Wprawdzie ostry ból brzucha może wynikać też z niestrawności lub być oznaką przyjęcia zbyt dużej ilości płynów alkoholowych, jednak nigdy nie należy go lekceważyć. Szczególne powody do zmartwień mają kobiety, które oprócz bólu brzucha muszą zmagać się także z biegunką czy intensywnymi wymiotami; może zdarzyć się również, że bólowi brzucha będzie towarzyszyć wymiotowanie krwią. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza. Podobnie należy zresztą postąpić, jeśli ból jest tępy oraz występuje którykolwiek z wyżej wymienionych objawów – przyczyną może być zapalenie wyrostka robaczkowego, kamica nerkowa czy nawet zawał.

Bóle menstruacyjne

W przypadku kobiet ból brzucha nie zawsze musi być związany z chorobą. Bóle menstruacyjne, czyli bóle podbrzusza, które mogą promieniować nawet do okolicy lędźwiowej, są wynikiem naturalnych skurczów macicy. Odczuwa je niemal każda kobieta, występują one najczęściej przez pierwsze dwa lub trzy dni trwania miesiączki. Nie zawsze jednak są normalnym objawem i o tym należy pamiętać – w przypadku wyjątkowo dokuczliwego bólu, który utrzymuje się przez większość menstruacji (a sytuacja powtarza się w ciągu kolejnych kilku miesięcy), należy udać się do ginekologa, który postawi właściwą diagnozę. Być może nie będzie żadnego konkretnego powodu, jednak czasem tak ostry i przewlekły ból jest związany z chorobą. Co może zrobić kobieta, by złagodzić ból brzucha podczas menstruacji? Zalecane są przede wszystkim tabletki rozkurczowe, które najszybciej i najskuteczniej eliminują ból.

Inne przyczyny bólu

Ból żołądka może być także objawem innych chorób. Na przykład szczególna tkliwość brzucha podczas wstawania lub nawet pochylania się do przodu może sygnalizować wystąpienie przepukliny. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza – jeśli diagnoza okaże się trafna, prawdopodobnie konieczna będzie operacja. Najłatwiej jest złagodzić bóle brzucha związane z niestrawnością – na ogół wystarczy ciepła, ziołowa herbata.

Niestety – okazuje się, że w wielu przypadkach silny ból brzucha może być sygnałem poważnej choroby. Dlatego jeśli dolegliwość utrzymuje się dłużej, należy udać się do lekarza. Czasem jednak nie ma powodów do paniki i wystarczy zażyć zwykłą tabletkę rozkurczową lub napić się ziołowej herbaty.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *