Shadow

BMI dla dzieci

W Polsce w ostatnich latach drastycznie wzrasta liczba otyłych dzieci. Spowodowane jest to błędami rodziców, które dotyczą zarówno odżywiania jak i organizowania czasu dla swoich pociech. Rodzice od małego powinny uczyć dziecko prawidłowego odżywiania, unikania słodyczy i aktywnego wypoczynku.

 

Jeżeli nasze dziecko na przekąskę będzie dostawało marchewkę czy jabłko a nie ciasteczko, to, gdy już będzie samodzielne, to chętniej sięgnie po warzywa i owoce niż po słodycze. Z kolei, jeżeli będziemy zabierać dziecko na spacery, na rower, granie w piłkę, zamiast spędzać popołudnie przed telewizorem, to z całą pewnością, gdy już będzie starsze, to również będzie wolało aktywny tryb życia. Pamiętajmy o tych prostych zasadach i nie doprowadzajmy naszych dzieci do nadwagi, gdyż później bardzo trudno będzie dziecku schudnąć i będzie mieć z tego tytułu wiele problemów zarówno natury fizycznej jak i fizycznej.

 

Aby sprawdzić czy nasze dziecko ma prawidłową wagę, to należy sprawdzić jego BMI, czyli stosunek wagi do wzrostu. U dzieci zmiany w organizmach są bardzo szybkie i dlatego nie korzysta się tutaj z kalkulatorów BMI, tak jak u dorosłych, tylko z siatek centylowych. Są one przeznaczone dla dzieci od 0-20 lat. Tutaj pod uwagę brana jest nie tylko waga i wzrost, ale też płeć dziecka i dokładny jego wiek, z dokładnością, co do miesiąca. Siatki centylowe można znaleźć w ośrodkach zdrowia oraz na stronach internetowych, które są poświęcone zdrowiu dzieci.

 

Zatem aby sprawdzić czy nasze dziecko posiada prawidłową masę ciała, to wyliczenia trzeba nanieść na siatkę centylową i dopiero wówczas otrzymamy prawidłowe dane. Dziecko, które jest poniżej 5 centyla posiada niedowagę, od 5 do 25 waga jest szczupła, powyżej 25 do 85 prawidłowa, powyżej 85 centyla do 95 mamy do czynienia z nadwagą, a powyżej z otyłością.

 

Pamiętajmy o tym, że nie możemy na własną rękę odchudzać dziecka ani też stosować żadnych wspomagaczy dla dorosłych, nawet tych bez recepty. W przypadku otyłości i nadwagi najlepiej skontaktować się z dietetykiem, który opracuje dla dziecka specjalną dietę i wówczas rozpoczynamy nowy, zdrowszy etap życia, który trzeba prowadzić już na stałe.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *