Shadow

Wczasy w Bułgarii – urokliwe miasteczka

IMG_8129

Bułgaria to kraj pełen niespodzianek, oprócz wspaniałych plaż i luksusowych nadmorskich kurortów można tutaj także spędzić wspaniałe wakacje w malutkich, uroczych miasteczkach, w których duch historii jest niezwykle wyczuwalny. Takie perełki jak Arbanasi, Sziroka Łyka, Triawna czy Kopriwsztica to miejsca, które mogą już na zawsze pozostać w sercu.

Zabytki światowej kultury w Arbanasi oraz pełna rodopskiego folkloru Sziroka Łyka

Arbanasi jest niewielką wioską, którą można odnaleźć niedaleko Wielkiego Tyrnowa. Pierwsze domy i cerkwie powstały tutaj od XVI do XVIII wieku. Warto je odwiedzić, zwłaszcza Cerkiew Narodzenia Pańskiego, Cerkiew Świętego Dymitra, a także dom Konstancalijewa. Opłaty za wstęp są niewielki, a miejsca naprawdę warte uwagi.

Równie ciekawa jest Sziroka Łyka, która sprzyja wypoczywaniu i kontaktowi z naturą. To rezerwat XIX-wiecznej architektury, który ukazuje rodopski folklor w całej okazałości. Liczne zwodzone mosty, dzika przyroda, niezwykłe cerkwie i domy, które charakteryzują się kamienno-drewnianą obudową oraz asymetrycznymi kształtami – to wszystko sprawia, że czas spędzony w tym miejscu jest naprawdę magiczny.

Interesująca Triawna oraz Kopriwsztica – żywy skansen pod gołym niebem

Bułgaria zachwyca także takim miastem jak Triawna, które w swoich granicach posiada naprawdę wiele zabytków, muzeów oraz wystaw czyniących z niego wybitnie ciekawe miejsce.

Warto przede wszystkim zobaczyć most „kivgireniyat”, dom Raykov czy Kościół Świętego Archanioła, stanowią one zarazem symbole tego miasta. Ciekawy jest również dom Daskalov, w jego wnętrzu bowiem znajduje się muzeum rzeźby w drewnie a także malarstwo ikon. To jednak dopiero początek atrakcji jakie oferuje Triawna.

Kopriwsztica jest równie atrakcyjnym miastem, a jej ulokowanie prawdziwie zachwyca. Znajduje się ona bowiem w dolinie, którą otaczają wzgórza pełne lasów, poza tym uroku dodają jej stare domki, wąskie uliczki pełne kocich łbów oraz liczne muzea.

Miasteczka bułgarskie to prawdziwie niezwykłe miejsca pełne urokliwych zakątków, ciekawych zabytków i szczególnego klimatu. Wczasy w Bułgarii to już nie tylko piękne wybrzeże, lecz także miejsca przesiąknięte historią. Warto choć raz w życiu je zobaczyć, by poznać Bułgarię z nieco innej strony.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *