Shadow

Blog o macierzyństwie – strata czasu czy autentyczna pomoc dla nowoczesnych mam

W Internecie pełno jest różnych blogów na każdy możliwy temat. Wciąż powstają nowe, niektóre zdobywają dużą popularność, inne cieszą się małym, ale stałym gronem odbiorców. Sprawy związane z szeroko rozumianym rodzicielstwem cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego istnieje mnóstwo blogów i portali związanych z nimi (np. hafija.pl, mataja.pl, bakusiowo.pl itd.). Blogi o macierzyństwie mają swoich zwolenników i przeciwników. Którzy mają rację?

Czym jest blog

Na początek warto uświadomić sobie czym jest blog. Słowo „blog” pochodzi z języka angielskiego i znaczy dziennik sieciowy (web log). Jeszcze kilkanaście lat temu przetłumaczenie tego wyrazu wystarczało za definicję, autor pisał pamiętnik, który udostępniał w Internecie. Dziś sprawa nieco się zmieniła, bloger może pisać nie tylko o własnych przeżyciach, ale również o konkretnych faktach (powołując się na autorytety), które opatrzy swoimi komentarzami. Blog o szczęśliwym macierzyństwie może zatem być kopalnią porad jak to szczęście rodzinne osiągnąć.

Nowoczesna, zaczytana mama

Większość ludzi chce być jak najlepsza w tym co robi, nie inaczej jest z kobietą, która zostaje matką. Chcąc doskonale zadbać o soje dziecko mama pragnie dowiedzieć się jak najwięcej o rozwoju pociechy, tym jak karmić i dbać o maleństwo, jak się z nim bawić, jak zadbać o bezpieczeństwo. Czasy się zmieniły, wiedza rodziców współczesnych mam małych dzieci jest nieaktualna. Wystarczy pomyśleń o fotelikach samochodowych, których jeszcze kilkanaście lat temu nie było, a dziś są wymagane. Blogi i strony o rodzicielstwie mogą być źródłem wiedzy. Dodatkowo, nie tajemnicą jest, że mamy lubią trzymać się razem, aby wspólnie rozmawiać o troskach i radościach. Czytanie blogu o szczęśliwym macierzyństwie może być formą kontaktu z innymi rodzicami, szczególnie jeśli mają podobne poglądy na rodzicielstwo.

Nie zapomnieć o rzeczywistości

Trzeba jednak pamiętać, że wiele osób zatraca się w czytaniu blogów, a młoda mama nie może sobie na to pozwolić. Dużo przyjemnej jest czytać, że inne dziecko płakało całą noc, niż słuchać płaczu własnego dziecka. Co więcej nie można popaść w obsesję porównywania swojej pociechy do tej opisywanej w kolejnych wpisach. Autorka może przecież przeinaczyć prawdę, a po za tym każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie.

Blog o szczęśliwym macierzyństwie to dobry pomysł dla świadomych rodziców, którzy chcą mieć kontakt z podobnymi sobie ludźmi. Natomiast, jak ze wszystkim, trzeba znać umiar. Nie można dopuścić do sytuacji, że bardziej interesują nas cudze dzieci niż nasze własne. Blogi o rodzicielstwie, jego wesołych i smutnych chwilach, to naprawdę ciekawa i potrzebna część Internetu.

Przeczytaj także