Shadow

Bezpieczne wakacje – przegląd zagrożeń

Wyjazdy rodzinne, zielone szkoły, kolonie, obozy, wypady przyjaciół i grup zakładowych, to obraz miesięcy letnich, które zapanują już za kilka chwil. Wszyscy więc planujemy, szykujemy bagaże i z utęsknieniem czekamy na ten wymarzony czas. Pragniemy wypocząć, poznać nowe miejsca, pozwiedzać, pobawić się i może nawet zdobyć jakoś ciekawą sprawność. Gdy do tego dodamy jeszcze nowo poznanych ludzi, nowe smaki i kulturę, to mamy już pełen obraz wakacyjnego szaleństwa.

W całym tym natłoku wrażeń łatwo jest zapomnieć o swoim bezpieczeństwie, dlatego dokładnie przyjrzymy się jakie zagrożenia czyhają na nas na wakacyjnych wyjazdach?

Przede wszystkim wybierzmy bezpieczne miejsce i unikajmy wyjazdów do krajów, gdzie jest podwyższone zagrożenie terrorystyczne. Mowa tu u krajach afrykańskich a w szczególności o Egipcie, który sobie tak bardzo upodobali europejczycy. Sytuacja jest tam bardzo niespokojna i niestabilna, dlatego nawet polskie władze odradzają wyjazdy w tamtym kierunku. Na liście miejsc zagrożonych atakami terrorystycznymi jest również Francja i Hiszpania. Te kierunki odradzamy i lepiej na ich poznanie i delektowanie się egzotyczną kulturą poczekać na spokojniejszy czas.

Inne miejsca, zarówno na świecie jak i w Polsce są z zasady bezpieczne, co nie oznacza, że nie czai się tam żadne niebezpieczeństwo. Wyjeżdżając na wakacje, należy zawsze pamiętać o tym, że turyści w każdym miejscu na świecie są na celowniku różnej maści oszustów i złodziei. W miejscach o dużym nasileniu turystycznym jest zawsze tłok, hałas i bardzo łatwo wpaść w ręce kieszonkowców czy innych oszustów. Często sami im się wystawiamy, gdyż emanujemy dużą ilością gotówki, drogim sprzętem elektronicznym, lub też dajemy się nagabywać i rozmawiamy z obcymi ludźmi, którzy nam chcą coś sprzedać, powiedzieć itp. Dajemy się wciągnąć w ustawione sytuacje, a potem już nawet się nie spostrzeżemy jak złodzieje przywłaszczą sobie nasze mienie.

Aby być bezpiecznym na wakacjach, należy bezwzględnie stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim nie nosimy przy sobie dużych ilości gotówki, nie pokazujemy wszem i wobec drogich telefonów, aparatów i sprzętów elektronicznych. Odradzamy samotne spacery, wędrówki w miejscach odludnych lub też w porze nocnej. Unikajmy miejsc, które słyną ze złej sławy, nie bagatelizujmy ostrzeżeń innych wczasowiczów a także mieszkańców. Gotówkę i karty kredytowe nośmy zawsze dobrze chowane, ale nie w tylnej kiszeni spodni.

Będąc na wakacjach w obcym kraju zawsze miejmy przy sobie numery telefonów do polskiej ambasady, tak aby w razie jakiś kłopotów móc od razu z nich skorzystać.

Korzystajmy też z ubezpieczeń turystycznych, które zabezpieczą nasz majątek na wakacjach, nasze bagaże, samochód a także i nas samych. W trudnych sytuacjach będziemy mogli dodatkowo zwrócić się do ubezpieczyciela i to od niego otrzymamy pomoc i wskazówki na dalsze postępowanie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *