Shadow

Antyrama plexi na wymiar – rozwiązanie skrojone na miarę

Plakat, dyplom, a może obraz na płótnie o nietypowych rozmiarach? Każde dzieło lub dokument do powieszenia na ścianie zasługuje na odpowiednią oprawę! Jeśli jednak zamówiona lub otrzymana praca nie mieści się w typowych ramach, dobór obramowania może okazać się kłopotliwy. Aby zaoszczędzić sobie kłopotu i zabezpieczyć dekorację, warto postawić na ramę plexi na wymiar.

Nietypowe wymiary plakatu – co teraz?

Plakaty, postery i wszelkiego rodzaju wydruki to doskonały sposób na uatrakcyjnienie wystroju wnętrza w swoim mieszkaniu lub domu. Większość plakatów zamawianych przez internet lub nabytych w sklepie stacjonarnym można zamówić wraz z ramą, ponieważ wykonane są w ustandaryzowanym formacie poligraficznym, na przykład A2 lub B1. Piękno plakatu polega jednak na tym, że jest to format, na którym znaleźć się może właściwie wszystko – od reprodukcji klasycznego obrazu, przez upamiętnienie sztuki lub wydarzenia, po unikatowe kompozycje, choćby kolaże. Medium ograniczone jedynie powierzchnią i kreatywnością to doskonała propozycja dla osób z artystycznym zacięciem, których nie satysfakcjonują gotowe rozwiązania.

Niemal każdy, kto przygotowywał spersonalizowany plakat, spotkał się jednak z problemem – standardowy format poligraficzny znacząco ogranicza możliwości kompozycyjne. Stworzenie plakatu o niestandardowym rozmiarze, choć pozwala na rozwiązanie kłopotu, wiąże się z koniecznością zamówienia dopasowanego do plakatu obramowania. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest antyrama z pleksi na wymiar. Pozwoli ona na zabezpieczenie dzieła przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jednocześnie eksponując plakat w całej jego okazałości.

Zalety antyram pleksi na wymiar

Nazywana często “ramą bez ramy”, antyrama plexi na wymiar to obramowanie lekkie, wytrzymałe i, co najważniejsze, przystosowane do indywidualnych potrzeb. Pleksiglas, a właściwie szkło akrylowe, jest doskonałą alternatywą dla szkła. Odporność plexi na promieniowanie UV sprawia, że materiał ten świetnie sprawdza się w roli obramowania. Prace chronione warstwą pleksiglasu nie żółkną, nie bledną i nie niszczeją w wyniku oddziaływania promieniowania ultrafioletowego. Kluczową zaletą antyramy z pleksi na wymiar jest jej lekkość. W zależności od rodzaju “tradycyjnego” szkła użytego do porównania, szkło akrylowe jest dwu- a nawet pięciokrotnie lżejszym materiałem. Biorąc pod uwagę trwałość i elastyczność pleksiglasu, ilość materiału potrzebna do wykonania obramowania jest mniejsza, niż w przypadku szkła, dzięki czemu rama z plexi na wymiar kosztuje mniej od antyramy szklanej.

Mimo atrakcyjniejszej ceny, obramowania wykonane z pleksiglasu spełniają swoje zadanie równie dobrze, jak ramy ze szkła. Najlepsi producenci na rynku posiadają w swojej ofercie antyramy z pleksi antyrefleksyjnej, czyli szkła akrylowego załamującego światło w taki sposób, by odbiór oprawionego dzieło lub dokumentu nie został zaburzony przez refleksy świetlne, niezależnie od warunków oświetleniowych.

Przeczytaj także