Shadow

Pieczywo – poznaj rodzaje i właściwości odżywcze

Pieczywo to jedna z najważniejszych kategorii produktów spożywczych stanowiących podstawę wyżywienia milionów osób na całym świecie. Zasadniczo za pieczywo uznaje się wyroby wypiekane z mąki z dodatkiem wody i soli, ewentualnie wzbogacone innymi produktami tj. mleko, drożdże, zakwas lub inne środki spulchniające, cukier i różnego rodzaju substancje aromatyzujące, w tym nasiona wielu gatunków roślin, na przykład nasiona maku, dyni, słonecznika czy sezamu.

Gatunki pieczywa
Jedna z podstawowych klasyfikacji pieczywa opiera się na gatunkach mąki, z jakiej wypiekany jest chleb. W tym sensie możemy mówić o pieczywie pszennym, żytnim i mieszanym. Inne klasyfikacje pieczywa mogą opierać się na jego rodzajach. W tym sensie możemy mówić o pieczywie zwykłym, takim jak chleb wiejski, razowym, graham, bułkami czy bagietkami francuskimi, a także o pieczywie wyborowym, z dodatkiem tłuszczu i cukru. Jego przykładem mogą być kajzerki, rogale, bułka wrocławska czy chleb tostowy. W sprzedaży znajdziemy również wyroby półcukierniczne, takie jak chałka, bułki maślane czy rogale maślane. W potocznym rozumieniu możemy mówić także o chlebie zwykłym, niskiej jakości, przygotowanym na bazie ciasta z dodatkiem specjalnych gatunków drożdży i trwalszym od niego chlebie wiejskim, przygotowanym na naturalnym zakwasie.

Czy warto jeść pieczywo?
Wartość odżywcza pieczywa w największym stopniu zależy od gatunku mąki oraz dodatków, jakich użyto do wyrobienia ciasta. Choć w naszym kraju największą popularnością cieszy się pieczywo pszenne białe, to jednak za zdrowsze od niego uchodzi pieczywo razowe i graham, które zawiera większe ilości błonnika, co sprzyja poprawie perystaltyki jelit, a tym samym lepszemu trawieniu. Klasyczny chleb wiejski przygotowany na bazie mąki pszennej lub żytniej jest dobrym źródłem białka i węglowodanów, a także niewielkiej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Poza tym w pieczywie znajdziemy duże ilości potasu, fosforu i magnezu, a także znaczne ilości witaminy A oraz witamin z grupy B. W odróżnieniu od taniego chleba z marketu klasyczny chleb wiejski nie będzie zawierał w swoim składzie sztucznych substancji spulchniających i utrwalających. Ciasto na taki chleb przygotowywane jest w tradycyjny sposób, na zakwasie, co przekłada się na trwałość takiego pieczywa i jego wyjątkowy smak.

Pieczywo to nieodłączny element codziennej diety wielu Polaków. Decydując się na jego zakup, warto jednak skupić się na tych odmianach pieczywa, które mają najlepszy wpływ na stan naszego organizmu. Dlatego pieczywo białe warto zastępować razowym, a zwykły chleb z marketu wysokiej klasy chlebem wiejskim wyprodukowanym na naturalnym zakwasie.

Artykuł zainspirowany został tradycyjnymi chlebami dostępnymi w sklepie http://zdziadapradziada.pl/pol_m_Pieczywo_Chleb-na-zakwasie-184.html.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *