Shadow

6 sposobów na pokonanie sesji

Niedawno zaczął się rok szkolny a do rozpoczęcia roku akademickiego został zaledwie miesiąc. To tylko miesiąc naszej wolności, wolnej chwili i braku nauki, który za niedługo zwali nam się na głowę. Jak krok po kroku przygotować się do sesji i nie dać się jej zaskoczyć w tym roku? Poczytaj nasze 6 sposobów na pokonanie sesji!

1. Jedzonko.
Zadbaj o swój brzuszek, nawet jeśli czas Cię goni. Głodny organizm nie przyswoi wiedzy tak dobrze jak ten, któremu regularnie dostarczane są posiłki z wysoką zawartością witamin i składników odżywczych. Podpowiadamy, że zupki chińskie dostarczają Twojemu organizmowi dokładnie 0 pożywnych składników, więc nie jest to najrozsądniejsza opcja. Warto dodatkowo podczas nauki przegryzać sobie orzechy, które usprawniają nasz mózg i zdolność koncentracji.

2. Dystrakcje? Nie, dzięki.
Ta rada szczególnie trafi do ludzi z natury potrzepanych, których zdolność koncentracji jest ograniczona do minimum. Znajdź miejsce gdzie Twój laptop, ulubiona gazeta czy telefon nie będą w stanie Cię rozkojarzyć. Świetnie sprawdzi się uczelniana biblioteka czy cicha kawiarnia. Weź ze sobą tylko to, czego rzeczywiście potrzebujesz – długopis, notatnik, kolorowe karteczki. Zero rozpraszaczy!

3. Pisz, pisz, pisz.
Robienie notatek z materiału, który przerabiamy to najlepsza forma nauki, szczególnie dla wzrokowców. Powtarzając materiał i zapisując go na kartce podwójnie umieszczamy go w naszej pamięci, poprzez powtarzanie i czytanie. Wyzwaniem może się okazać zapisanie ręcznie notatek z około tysiąca stron, ale wtedy skup się na materiale, który sprawia Ci największe problemy. Swoje notatki może urozmaicić kolorowymi długopisami czy zakreślaczami. W ten sposób ważniejsze frazy zostaną jeszcze bardziej zapamiętane i na dodatek kojarzone z kolorem.

4. Znajdź swój system
Nie ogranicz nauki do jednego sposobu. Próbuj każdej metody, o której tylko ktokolwiek Ci wspomni. W ten sposób sprawdzisz, czy jakiś system nie jest dla Ciebie najwydajniejszy i nie pracuje Ci się z nim łatwiej niż z dotychczasowym. Chodź po pokoju i dawaj sobie sam wykład, nagrywaj się na dyktafon, rysuj drzewka myślowe. Odkrywaj!

5. Systematyczność.
Jeśli jest to Twój pierwszy rok na studiach nauczyć musisz się jednego – tutaj nikt nie zadba o Twoją systematyczność. Kartkówki, sprawdziany, pytanie… to nie tutaj. Studia to miejsce, gdzie łatwo przepaść nie ucząc się odpowiednio wcześnie. Od początku postaw na systematyczność, choćby co jakiś czas czytając notatki z zajęć i oglądając dołączone prezentacje. Spraw, by w Twoim mózgu ciągle pojawiał się wątek i by nie zapominać wcześniejszych wykładów.

6. Nagródź się czasem
Jeśli uda Ci się skończyć z materiałem przed wyznaczonym deadlinem, nagródź się. Zasłużyłaś na tą milkę czy nową książkę. Zmotywuj się do ciężkiej pracy i walki o wyrobienie w sobie systematyczności. Wyjdź do kina, w końcu ciężko pracowałaś na ten przywilej.

Nie załamuj się początkiem semestru, studia to też kontakt z innymi ludźmi, wydarzenia studenckie i masa ciekawych aktywności, których będziesz częścią. Znajdź idealny balans pomiędzy wszystkim i przede wszystkim daj sobie czerpać radość z bycia studentem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.