Shadow

5 powodów, dla których Twój maluch powinien kolorować

Większość rodziców zapytana o edukacyjne zabawy dla swoich dzieci wymienia gry logiczne, budowanie figur z klocków, robienie ludzików z plasteliny, granie gry planszowe, układanie puzzli czy historyjek. Zadziwiające, że tak mało z nas wpadło na to, by wspomnieć o… kolorowaniu!

Kolorowanie to nie tylko mechaniczne wypełnianie czarno-białych konturów różnymi kolorami. Okazuje się, że czynność ta może przynieść sporo korzyści i wpłynąć pozytywnie na rozwój naszej pociechy. W jaki sposób? Pora się przekonać!

1. Razem poznajemy kolory i świat

Nie da się ukryć, że kolorowanie pozwala szybciej przyswoić dziecku kolory, kształty oraz wiedzę o otaczającym je świecie. Dzięki kolorowankom maluch uświadamia sobie, z jak wieloma różnymi rzeczami na co dzień się spotyka. Poza klasycznymi wzorami ze zwierzętami oraz roślinami mamy do wyboru również kolorowanki motoryzacyjne, komputerowe, z postaciami z bajek i kreskówek, a także specjalne kolorowanki dla dziewczynek, które polegają na ubraniu modelki.

2. Ćwiczymy koordynację ruchowo-wzrokową

Dzięki kolorowaniu oraz wszystkim innym czynnościom, które są z nim związane (a więc temperowaniu, zmazywaniu gumką, podpatrywaniu wzorcowego obrazka), nasza pociecha ćwiczy umiejętności wzrokowo-ruchowe, które pomagają później we wszystkich czynnościach życiowych. Ćwiczenia te pomagają również w utrzymywaniu koncentracji oraz skupienia i robieniu kilku rzeczy jednocześnie.

Sprawdź ofertę na kolorowanki Top Model https://heyandplay.pl/category/kolorowanki

3. Przygotowujemy się do szkoły

Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy kolorować z naszym dzieckiem – możemy liczyć na to, że będzie ono dość szybko gotowe do tego, żeby zacząć mierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia przed maluchami szkoła. Trzymanie kredek i sprawne operowanie nimi przełoży się na brak problemów z trzymaniem długopisu i pisaniem. Dodatkowo przyzwyczajanie pociechy do książeczek, papieru i różnych przyborów pozwoli zredukować jego stres, kiedy przyjdzie mu obcować z prawdziwymi podręcznikami.

4. Walczymy ze stresem i wyciszamy się

Kiedy nasze dziecko popada w duże emocje, które są negatywne, warto podsunąć mu kolorowanki. Może dzięki nim wyżyć się artystycznie na kartce papieru i po chwili wyciszyć. Metoda ta jest o tyle dobra, że poza zwalczaniem stresu i pozytywnym nastrojeniem malucha przyniesie mu również korzyści opisane powyżej.

5. Zrywamy z nudą i dajemy mamie trochę odsapnąć!

Dzieci mają to do siebie, że lubią marudzić i użalać się na brak zajęć. Kolorowanki to świetny sposób, żeby z tym skończyć. Jeśli mamy jedno dziecko, możemy zadać mu do pokolorowania po jednym obrazku dla mamy, taty, babci i dziadka. Jeśli pociech jest więcej – możemy zorganizować konkurs na najładniejszą kolorowankę. Możliwości jest wiele. Dzieci przestają się nudzić, a my mamy chwilę na relaks.

Tekst powstał we współpracy z sklepem z zabawkami Hey&Play!

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *