Shadow

5 najfajniejszych bajek dla dzieci

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają bajki. Właściwie jak by im na to pozwolić, to przed ekranem telewizora mogłyby spędzić nawet kilka godzin. My- dorośli, wiemy jednak, że zbyt długie spędzanie czasu przed szklanym ekranem jest niebezpieczne i niezdrowe zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego.

Jak już wspomnieliśmy na początku, zbyt długie oglądanie telewizji jest szkodliwe, co nie oznacza, że w małych dawkach nie przynosi dziecku korzyści. Oczywiście jest tutaj warunek i to bardzo istotny: aby bajka, którą ogląda dziecko przyniosła mu jakąś korzyść, to musi być skrupulatnie dobrana pod względem jakości, merytoryki, przesłania a także do wieku dziecka. Szukajmy więc bajek, które uczą dobrych postaw, rozróżniania dobra od zła, a unikajmy produkcji bez przesłania, w których jest dużo agresji, strasznych postaci i wszystkiego, czego dziecko się po prostu boi.

Kluczowy element doboru bajki dla dziecka, to jak już wspomnieliśmy jest jego wiek, zatem rozpoczniemy naszą wyliczankę właśnie od bajek dla tych najmłodszych. Choć produkcji i tytułów jest obecnie całe mnóstwo, to jednak w czołówce tych najlepszych, najmądrzejszych i przynoszących korzyści naszemu dziecku są produkcje sprzed wielu lat. Są słabsze graficznie niż te produkowane obecnie, są proste, mniej kolorowe, ale za to bardzo pouczające, nie ma w nich agresji i zawsze występuje morał. Z czystym sumieniem polecamy więc niezmiennie kultowego:

1. Bolka i Lolka, czyli historię i przygody przemiłej pary tytułowych przyjaciół, którzy bawią dzieci od dziesięcioleci. Bajka uczy jak pomagać słabszym, jak być przyjacielem i dobrym kolegom.

2. Pszczółkę Maję, gdzie dziecko może obserwować i uczestniczyć niejako w magicznym świecie przemiłych zwierzątek i owadów. Tutaj również dziecko uczy się dobrych postaw, rozróżniania dobra od zła i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

3. Świnkę Pepę, która to przeżywa wraz z dzieckiem rozmaite przygody. Raz jest wesoło, raz smutno, ale zawsze z pomocą rodziny i przyjaciół wszystko wraca na właściwe tory.

4. Zaczarowany ołówek, to bajka o chłopcu, który jest w posiadaniu magicznego ołówka. Bajka uczy radzenia sobie z problemami, pomagania innym i wielu innych dobrych postaw.

Dla nieco starszych dzieci polecamy:

5. Smerfy, czyli przygody wesołych, niebieskich ludzików, które pomagają sobie nawzajem i starają się uniknąć niebezpieczeństwa. Bajka wyraźnie pokazuje, że na świecie jest dobro i zło i jak należy wobec tych skrajności się odnaleźć. Bajka jest bardzo kolorowa, ciekawa graficznie, mądra i pouczająca.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *