Shadow

2 najlepsze sposoby na odnowienie tapicerowanych mebli

Poplamiona sofa w salonie, wytarte siedzisko ulubionego fotela to częste widoki i problemy w naszych domach. Z biegiem lat, a często także zaraz po zakupie wydarza się jakiś nieszczęśliwy wypadek i zostajemy z brzydką plamą na ulubionym meblu.

Nie każdy chce i może sobie pozwolić od razu na zmianę mebla na nowy, pozostaje, więc jego odnowa. Zastanówmy się zatem wspólnie jak tanim kosztem i w prosty sposób odnowić taki zniszczony sprzęt?

1. Jeżeli tapicerka naszego mebelka została poplamiona, to najpierw można spróbować pozbyć się plamy za pomocą profesjonalnych środków piorących. Wystarczy po kryć pianą całą tapicerkę ( nie tylko plamę!) I po wyschnięciu dokładnie odkurzyć. Drugim sposobem jest użycie odkurzacza piorącego lub też myjki parowej. Być może pod wpływem ciepłej wody pozbędziemy się problemu.

2. Jeżeli jednak powyższe sposoby zawiodą lub problemem jest rozdarta lub zniszczona tapicerka, to nie pozostaje nic innego jak jej wymiana. W sklepach internetowych bez problemu kupimy profesjonalne materiały obiciowe, począwszy od tych najtańszych do najdroższych. Obok nowego materiału potrzebować będziemy również kleju tapicerskiego i takera. Gdy mebel jest bardzo stary, to można pokusić się o wymianę flizeliny i gąbki. Ten etap nie jest jednak konieczny.

Gdy mamy przygotowane wszystkie akcesoria, to przystępujemy do pracy. Oczywiście profesjonalnie by było zdjąć starą tapicerkę i dopiero wówczas zakładać nową. Po zdjęciu będziemy też widzieć, które elementy zszyć na maszynie, a które będziemy upinać już na meblu za pomocą takera. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, to możemy zakładać materiał na materiał, jednak pod warunkiem, że stary materiał jest mocno napięty na naszym meblu.

Najważniejsze przy nakładaniu nowej tapicerki jest jej mocne napięcie, zatem do tej czynność niezbędne będą przynajmniej dwie osoby. Pamiętajmy też o tym, aby mebel rozkręcić, tak abyśmy mieli swobodny dostęp do wszystkich elementów i abyśmy mogli nimi manewrować. Takelujemy zawsze od spodu, zatem najprościej jest rozłożyć materiał, położyć na niego odwrócony element i wówczas napinając przypinać kolejno jego strony do podstawy mebla.

Jeżeli nie wiemy jak zabrać się do tej czynności, to warto obejrzeć film instruktarzowy, których mnóstwo w Internecie.

Choć pracy przy zmianie tapicerki jest sporo, to jednak po zakończeniu prac będziemy zadowoleni z nowego wizerunku naszego mebelka i co najważniejsze, koszt naprawy będzie o wiele niższy niż zakup nowego mebla.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *