Shadow

4 pomysły jak poprawić działanie małej firmy

Mała firma wymaga innych pomysłów na prowadzenie. Mała firma ma wiele wyzwań, które trzeba rozwiązać w szybkim tempie. Część z nich jest bardzo trudna do pokonania, dlatego też statystyki mówią o tym, że około 20% małych firma upada tuż po pierwszym roku.

Tylko połowa z małych firm dociera do piątego jubileuszu. Istnieje bowiem wiele podstawowych wyzwań, które stają przed mała firmą m.in. znalezienie klientów, generowanie potencjalnych klientów czy też tworzenie list e-mail. Także zatrudnienie odpowiednich osób oraz zaplanowanie podstawowych wydatków nie jest prostą sprawą. Poniżej przedstawione zostanie 6 problemów oraz ich rozwiązania podczas prowadzenia małej firmy.

1) Znajdowanie klientów

Problem ten nie należy do małych problemów biznesowych. To właśnie klient daje możliwość rozwijania się firmie. Nawet bardzo duże firmy każdego dnia starają się pozyskać nowych klientów. Żadna z firm nie może spocząć na laurach, ponieważ wtedy wielu klientów zwyczajnie przestałoby kupować ich produkty. W przypadku małych firm, jednak znalezienie klientów może być szczególnie trudne. Dlatego bardzo ważne jest by na samym wstępie wybrać jaka grupa klientów nas interesuje oraz co powinno być priorytetem podczas wyboru.

Najlepszym więc sposobem na znalezienie nowego klienta jest określenie docelowego klienta. Warto wziąć pod uwagę także kryterium ilości spędzania godzin przed komputerem. W ten sposób możemy się zastanowić, na jaki rodzaj reklamy docelowa grupa może trafić najłatwiej. Określona grupa społeczna pozwala także na skonstruowanie trafniejszych haseł reklamowych.

2) Utalentowane osoby

Utalentowana osoba jako pracownik może wnieść bardzo dużo nowości do firmy oraz nowych pomysłów. Szczególnie w przypadku małych firm, może się to okazać strzałem w dziesiątkę. Niestety często jest tak, że mała firma z powodów finansowych nie może sobie pozwolić na zatrudnienie takiej osoby. Odpowiednie osoby na odpowiednich stanowiskach to podstawa, ponieważ rotacja pracowników jest bardzo kosztowna.

Rekrutacja jest procesem bardzo trudnym i długim. Zanim podejmie się decyzję o wyborze pracownika, warto jest poświęcić na to trochę czasu oraz zamieścić ogłoszenia w miejscach, gdzie możemy znaleźć poszukiwane przez nas osób. Bardzo ważne jest także żeby podczas rekrutacji zadawać dokładnie pytania oraz poprowadzić rozmowę w taki sposób, by określić czy dana osoba pasuje na dane stanowisko. Odpowiedni zespół da znacznie lepsze wyniki, niż przypadkowa zbieranina osób. Podczas szukania odpowiednich kandydatów bardzo ważne jest także zbudowanie marki. Dzięki wysokiej renomie powinni swoje CV przynosić bardziej odpowiedni ludzie.

3) Świadomość marki

W małych firmach bardzo docenia się właśnie marki, które posiadają już swoją renomę oraz pozycję na rynku. Dla większości firm zbudowanie odpowiedniej marki wiązało się z bardzo ciężką pracą, a nierzadko z porażkami. Istnieją jednak strategie, które dają możliwość, by rozpowszechnić markę i budować odpowiednią reputację od zaraz. Trzy najważniejsze strategie:

PR – Public relations daje możliwość, by budować obraz naszej marki właśnie za pomocą odpowiednich słów i trafnych przekazów na temat działania firmy. Warto jednak temat PR rozszerzyć i dowiedzieć się o nich czegoś więcej, niż tylko powierzchownych informacji.

Warto poznać wskazówki i dowiedzieć się w jaki sposób budować relację oraz nawiązywać współpracę z dziennikarzami. W tym aspekcie także media społecznościowe mogą stać się świetną pomocą

Wspólny marketing – dla małej firmy współpraca z większą firmą może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. W ten sposób mała firma będzie się od razu kojarzyła z wartościami swojego wspólnika i w ten sposób znacznie łatwiej będzie jej zbudować swój obraz. Dzięki temu można także zdobyć dużą liczbę nowych kontaktów, które rozszerzą pole do działania.

Pisanie blogów – pisanie bloga, który posiada wysoki standard buduje wizję i świadomość naszej marki. Blog to nie jest tylko narzędzie, które ma służyć zwiększeniu ruchu na Twojej stronie, ale także odpowiednie wpisy mogą pokazać stanowisko firmy i zbudować jej obraz u potencjalnego odbiorcy.

4) Generowanie nowych kontaktów poprzez stronę internetową

Niestety, ale stworzenie odpowiedniej kampanii reklamowej wymaga wielu starań. Nawet statystyki mówią, że 1 na 10 marketingowców uważa, że ich kampanie pozyskiwania nowych klientów przynoszą odpowiednie zyski.

Najważniejszym celem pozyskiwania potencjalnych klientów jest więc włożenie odpowiednich finansów, by zadbać o ilość oraz wysoką jakość przekazów. Bardzo ważne jest także, by odpowiednio zoptymalizować witrynę internetową, tak by była ona dostosowana do wielu urządzeń. Na stronie internetowej warto jest zwrócić uwagę na to, które podstrony są najczęściej odwiedzane i to one powinny być priorytetem, jeśli chodzi o promocję.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *