Shadow

3 sposoby na poradzenie sobie z bólem stóp

Czasem stopy bolą z oczywistych powodów, jednak niekiedy przyczyny dyskomfortu są nam mniej znane. Niewygodne buty, odciski, przemęczenia – może się okazać, iż najlepszym lekarstwem będzie woda (zimna albo ciepła, z naparami ziołowymi lub bez) oraz masaż. Jeżeli nie mamy jednak nikogo, kto chciałby nam pomóc, to zamieszczamy kilka prostych domowych sposobów na to, co poradzić na bolące stopy.

Woda.

Powinno się przeprowadzić odświeżającą oraz stymulującą kuracje dla stóp. Wystarczy napełnić miskę zimną wodą, a drugą – tak gorącą, jak tylko będziesz w stanie wytrzymać. Następnie usiądź wygodnie na krześle i zanuż stopy w wodzie zimnej. Po pięciu minutach przełóż je do gorącej. Czynność ta musi być powtarzana kilkakrotnie. Tego typu masaż wodny powoduje na zmianę kurczenie się oraz rozszerzanie naczyń krwionośnych i tym samym – poprawia krążenie w obrębie stóp.

Olejki eteryczne.

Olejki eteryczne były stosowane już w czasach biblijnych jako doskonała metoda na bolące stopy. Napełnij miskę gorącą wodą, a następnie dodaj do niej dwie krople olejku miętowego i po cztery krople olejków eukaliptusowego oraz rozmarynowego. Stopy należy moczyć przez dziesięć minut. Jeśli jednak nie posiadasz w domu olejków eterycznych, to może zaparzyć szklankę bardzo mocnej miętowej herbaty i właśnie ją dolać do wody.
Do miski napełnione ciepłą wodą można dodać pietnaście gramów nalewki z arniki górskiej. Substancje, jakie ona zawiera, poprawiają krążenie krwi oraz przynoszą niemal natychmiastową ulgę.

Pamiętajmy, iż około 80% czasu w ciągu każdego dnia spędzamy na nogach. Człowiek dorosły codziennie robi od 8 do 10 tysięcy kroków. Nie ma co zatem się dziwić, iż stopy bolą. Przyczyn bólu może być całe mnóstwo – źle dobrane buty, zapalenie stawów, słabe krążenie krwi czy nawet cukrzyca.

Zbawienny masaż.

W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym oraz w niektórych sklepach, które oferują zdrową żywność, można kupić rolki na uchwycie. Zaprojektowane one zostały do masażu podeszwy stóp. Masaż musi być wykonany z olejkiem, ponieważ wtedy przyniesie ulgę. Możesz także dodać trzy krople olejku goździkowego, który pobudzi krążenie do trzech łyżek olejku sezamowego. Wszystko wymieszaj ze sobą dokładnie, a następnie masuj tym obolałe stopy. Inną metodą, która jest też skuteczna, to receptura dodania trzech kropli olejku lawendowego, kropli rumiankowego oraz kropli olejku geraniowego i wymieszać wszystko w łyżeczce oliwy z oliwek.

A co na płaskostopie?

Płaskostopie albo obniżony łuk stopy może być przyczyną bólu podczas chodzenia. Tutaj mogą pomóc indywidualnie dobrane oraz wykonane wkładki ortopedyczne. Pamiętajmy, że muszą być bardzo dobrze dopasowane, a najlepiej – wykonane na zamówienie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *