Shadow

18 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas podróży dla kobiet

Niezależnie od tego, czy są to międzynarodowe podróże służbowe, czy turystyczne, zawsze ważne jest, aby bezpieczeństwo było priorytetem. W tym artykule podamy Ci 18 wskazówek dotyczących podróży dla kobiet i omówimy, jak zachować bezpieczeństwo podczas samotnej podróży. Niestety, samotne kobiety są często postrzegane przez wielu jako łatwy cel, a więc zachowanie bezpieczeństwa musi być najwyższym priorytetem.

Najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podróży dla kobiet

W przypadku kobiet podróżujących samotnie istnieje wiele różnych elementów, o których należy pamiętać, aby bezpiecznie podróżować. Najważniejszą rzeczą, o której należy jednak pamiętać, jest zachowanie czujności i świadomości tak bardzo, jak to tylko możliwe, a także pozostawanie w kontakcie. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić przed wyjazdem, aby Twoja podróż była bezpieczniejsza, a także pamiętaj o kilku wskazówkach, gdy jesteś w miejscu docelowym. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym wskazówkom dotyczącym bezpieczeństwa w podróży dla kobiet, aby upewnić się, że Twoja samotna podróż przebiegnie pomyślnie.

 1. Zawsze planuj z wyprzedzeniem
  Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić podczas podróży w pojedynkę, jest planowanie z jak największym wyprzedzeniem. Planując z wyprzedzeniem, zamiast pozostawiać sprawy przypadkowi, możesz informować ludzi o swoich planach i mniej się stresować. Oznacza to zbadanie okolicy, miejsca pobytu, transportu publicznego, konkretnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w miejscu docelowym i nie tylko. Oczywiście prawdopodobnie w pewnym stopniu odejdziesz od swoich planów, ale posiadanie solidnych podstaw do planów podróży pomaga uniknąć wielu problemów w przyszłości.
 1. Zbadaj lokalne zwyczaje
  Wiele krajów ma swoje lokalne zwyczaje, tradycje i odrębne kultury, które mogą różnić się od tych, do których jesteś przyzwyczajony. Wcześniejsze zrozumienie różnic może pomóc w lepszym poruszaniu się po kraju po przyjeździe i pomóc w bardziej wtopieniu się w otoczenie, zamiast wyróżniać się jako gość. Zanim wyruszysz w nowe miejsce, sprawdź, jakie mogą być tam odpowiednie ubrania, tradycje, nawet te proste, takie jak bezpośredni kontakt wzrokowy i czego oczekuje się od kobiet, aby uniknąć niechcianej uwagi podczas podróży.
 1. Utrzymuj kontakt z rodziną
  Chociaż ważne jest, aby cieszyć się podróżą i odpocząć, pozostawanie w kontakcie jest równie ważne! Zasadniczo utrzymuj kontakt choć z jednym członkiem rodziny w sprawie swojego miejsca pobytu, lokalizacji i planów. W ten sposób, nawet w najgorszych scenariuszach, znajdzie się ktoś, kto może wskazać Twoje plany i lokalizację.
 2. Kup ubezpieczenie podróżne
  Podróż jest trudna do przewidzenia i mogą wystąpić różne przypadki i scenariusze, takie jak nieudany lot, a nawet klęska żywiołowa, w których możesz potrzebować dodatkowej ochrony. Zakup ubezpieczenia podróżnego to stosunkowo niedrogi sposób na zapewnienie sobie dodatkowego spokoju podczas samotnej podróży. Jeśli to możliwe, miej przy sobie również apteczkę podczas podróży, aby zwiększyć bezpieczeństwo.
 3. Zidentyfikuj lokalną ambasadę
  Zidentyfikowanie lokalnej ambasady zapewnia kolejną warstwę ochrony podczas podróży w pojedynkę. W sytuacjach, takich jak skradziony paszport, brak dowodu osobistego lub problemy z lotem, Twoja ambasada może pomóc Ci w opuszczeniu kraju i wyjściu awaryjnym w razie potrzeby.
 4. Spróbuj nauczyć się niektórych wyrażeń w lokalnym języku
  Jako część doświadczenia podróżniczego i lepszego wtopienia się w kontakt, znajomość lokalnego języka zdecydowanie pomaga. Oczywiście nauka całego języka jest dość trudna przed wyjazdem, ale nawet znajomość kilku pomocnych zwrotów może pomóc ci przetrwać. Użyj aplikacji takiej jak Tłumacz Google, aby pomóc, lub po prostu zachowaj notatkę na telefonie ze ściągawką językową, taką jak pozdrowienia, podstawowe pytania i wyrażenia, które pomogą Ci przetrwać.
 1. Udostępnij dane swojego zakwaterowania zaufanemu członkowi rodziny lub przyjacielowi
  Zawsze udostępniaj dane swojego zakwaterowania znajomym i/lub rodzinie, gdziekolwiek zdecydujesz się zatrzymać. Aby być bezpiecznym, nie podawaj tylko nazwiska, ale wyślij adres i okolicę, aby podać więcej szczegółów. Niektóre aplikacje komunikacyjne, takie jak Whatsapp, umożliwiają również udostępnianie lokalizacji za pomocą pinezki na mapie, co może być pomocne. Jeśli podróżujesz taksówką, zanotuj tablicę rejestracyjną, robiąc zdjęcie i wysyłając je.
 2. Wyszukaj lokalne oszustwa
  Niestety, w wielu krajach kobiety solo są postrzegane jako łatwy cel lokalnych oszustw. Aby zachować bezpieczeństwo, zrób wcześniej rozeznanie w kraju na temat popularnych rodzajów oszustw, których możesz szukać. Zasadniczo zawsze polegaj na swoim przeczuciu, jeśli podejdzie do niego nieznajomy, i możesz omijać zatłoczone miejsca, aby uniknąć niechcianej uwagi. Jeśli jednak ktoś do ciebie podejdzie, możesz odejść lub odłączyć się, jeśli sprawi, że poczujesz się nieswojo. W szczególności sprawdzaj oszustwa taksówkowe,
 1. W przypadku krajów rozwijających się mogą być potrzebne dodatkowe badania
  Chociaż zawsze istnieją porady dotyczące zdrowego rozsądku podczas samotnych podróży międzynarodowych, ale ważne jest również, aby pamiętać kontekst i historię każdego kraju podczas podróży, ponieważ może to również pomóc w nawigacji. Jeśli podróżujesz do krajów rozwijających się, w których może nie być tak dużo infrastruktury lub zasobów, dodatkowe badania, takie jak doświadczenia z podróży z pierwszej ręki i blogi podróżnicze, mogą pomóc Ci lepiej przygotować się do podróży.
 1. Kup nerkę na pieniądze i dokumenty
  Ochrona Twoich pieniędzy jest niezbędna, niezależnie od tego, czy polegasz na gotówce, czy na kartach kredytowych. Kradzieże kieszonkowe i kradzieże są niestety bardzo powszechne w wielu częściach świata i mogą narazić Cię na niebezpieczeństwo, jeśli zostaną skradzione. Kup nerkę na pieniądze i atrapę portfela, aby zwiększyć ochronę podczas podróży w pojedynkę, zwłaszcza jeśli często przebywasz na zatłoczonych ulicach miasta.
 2. Oddziel swoje pieniądze
  Pomocne może być także rozłożenie pieniędzy na różne torby (np. awaryjna karta kredytowa w plecaku, niewielka ilość gotówki schowana w walizce) dla dodatkowej ochrony.
 3. Skorzystaj z sejfu hotelowego
  Większość hoteli będzie miała sejf, więc w pełni wykorzystaj! Wszelkie przedmioty wartościowe, których nie potrzebujesz na co dzień (np. paszport, dowód osobisty, awaryjne pieniądze i/lub karta kredytowa) należy przechowywać w sejfie.
 4. Miej oko na porady dotyczące podróży
  Niektóre kraje są bezpieczniejsze niż inne, ale generalnie miej oko na porady dotyczące podróży – szczególnie dla podróżujących samotnie kobiet. Zawsze szukaj porad dotyczących podróży przed podróżą i staraj się śledzić lokalne wiadomości i wydarzenia, gdy tam będziesz, na wypadek sytuacji awaryjnych, abyś mógł szybko wyjechać.
 5. Stwórz szczegółowy plan podróży
  Jeśli podróżujesz za granicę jako samotna podróżniczka, zaprojektowanie planu podróży może pomóc Ci zachować bezpieczeństwo i zachować porządek. Na przykład, jakie jest Twoje zamierzone miejsce docelowe i jakie inne kraje myślisz o odwiedzeniu w porównaniu z tymi, co do których masz konkretne plany? Ile dni planujesz zostać, wstępnie i co planujesz? Plany się oczywiście zmieniają, ale dzięki temu podróżowanie w pojedynkę jest bezpieczniejsze, ponieważ ludzie będą znali Twoje ogólne plany i w razie potrzeby dowiedzą się, jak Cię znaleźć.
 6. Nie pakuj zbyt wielu kosztowności
  Kuszące jest, aby dużo spakować podczas podróży w pojedynkę, ale lepiej tego nie robić. Utrzymuj wartościowe przedmioty, takie jak droga biżuteria i elektronika, na minimalnym poziomie, aby uniknąć utraty kosztownych przedmiotów. Jeśli musisz je nosić, kup bezpieczne walizki i plecaki, które możesz zamknąć i przechowywać w sejfie, jak wspomniano powyżej.
 7. Opieraj się nadmiernemu udostępnianiu
  Jak wielu podróżnych, fajnie jest publikować i udostępniać informacje o swojej podróży w serwisach społecznościowych, ale może to również sprawić, że staniesz się łatwym celem. Staraj się nie publikować swojej dokładnej lokalizacji podczas podróży w mediach społecznościowych, aby utrudnić dokładne śledzenie, gdzie jesteś, i rozstawiaj swoje posty z różnych lokalizacji, aby utrudnić Ci przypięcie. Na przykład możesz opublikować zdjęcie swojej kolacji z lokalizacją po wyjściu z restauracji, a nie w restauracji.
 8. Kup lokalną kartę SIM
  Posiadanie dostępu do Internetu ma kluczowe znaczenie i łatwo jest pominąć zakup lokalnej karty SIM jako sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy – ale oprzyj się pokusie! Lokalna karta SIM lub numer telefonu może ułatwić kontakt z Tobą i zapewnić zawsze dostęp do Internetu i telefonu, gdziekolwiek jesteś. Nie należy jednak polegać na szukaniu darmowego Wi-Fi wszędzie, ponieważ nie zawsze jest to możliwe i utrudni kontakt z ludźmi w nagłych wypadkach.
 9. Skontaktuj się z innymi podróżującymi
  Jeśli czujesz się zdenerwowany lub obawiasz się swojej podróży, możesz również skontaktować się z innymi kobietami i podróżującymi w pojedynkę, aby ułatwić sobie podróż. Wiele społeczności na Facebooku jest poświęconych samotnym podróżom kobiet, zarówno międzynarodowym, jak i krajowym, gdzie możesz skontaktować się z innymi podczas planowania podróży, wymienić się wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa i spotkać się w zamierzonym miejscu, jeśli to możliwe.
Przeczytaj także