Shadow

Związek po zdradzie – czy ma szansę na przetrwanie?

Zdrada to zjawisko, które zatacza w naszej społeczności coraz szersze kręgi. Zdradzają się pary tuż po ślubie jak i takie z wieloletnim stażem. Powody, które są podawane niejednokrotnie powtarzają się i wyraźnie widać, że w większości przypadków zdradzamy po prostu z rutyny.

Bez względu na przyczynę zdrady, niektóre pary, małżeństwa decydują się na kontynuowanie swoje związku. Czy dobrze robią, czy taki związek ma szansę na przetrwanie? Zastanówmy się zatem nad tym wspólnie.

Osoba, która doświadcza zdrady czuje się przez partnera poniżona, nie ufa mu i często nawet brzydzi się go fizycznie. To namacalne i bardzo ciężki do opanowania emocje, szczególnie w początkowym okresie. Te pary, które po tym pierwszym szoku, dadzą sobie czas na wyrażenie i wykrzyczenie tych złych emocji, na płacz i gniew, to potem mają szansę na przeprowadzenie szczerej rozmowy. Można ją jednak i należy przeprowadzić dopiero wówczas, gdy ten pierwszy etap złości, frustracji i gniewu na partnera nieco zmaleje i będziemy w stanie spojrzeć mu w oczy.
Oczywiście obie strony muszą chcieć rozmawiać ze sobą i to jest kolejny warunek do budowania na nowo swojego związku.
Zakładamy więc, że zarówna zdradzony jak i ta strona, która zdradziła chcą nadal być razem i kontynuować swoje życie. Zatem kluczowym elementem jest szczera rozmowa, podczas której osoba zdradzająca szczerze musi wyjawić dlaczego posunęła się do takiego czynu. Nie chodzi tu wcale o to, aby ze szczegółami opowiadać jak i gdzie dochodziło do zdrady ale o jej przyczynach.
Tutaj najczęściej podawane są : rutyna, brak czasu dla siebie, brak zaangażowania, nie dbanie o siebie i związek, złe traktowanie, nie zauważanie potrzeb drugiej strony, unikanie bliskiego kontaktu itp. To jednak musi być szczere i prawdziwe, tak aby druga strona wiedziała, co robiła nie tak i jak wszystko poskładać na nowo. Niestety prawdą jest, że zawsze wina leży po obu stronach, choć osoba zdradzana często nie chce tego przyznać nawet sama przed sobą.

Jeżeli wiemy już dlaczego doszło do zdrady, to teraz wspólnie musicie się zastanowić nad tym, czy potraficie ponownie zaufać i być ze sobą szczęśliwi. Dobrym pomysłem będzie tutaj wyjazd, zmiana miejsca zamieszkania lub chociaż totalne przemeblowanie w całym domu. Musicie coś zmienić na zewnątrz, gdyż łatwiej wam będzie wtedy poukładać to w środku.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *