Kiepskie samopoczucie oraz ogólne osłabienie organizmu zazwyczaj świadczą o rozwijającej się infekcji. Niekiedy jednak objawy te mogą wskazywać na zaburzenia prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego, a dokładniej na choroby tarczycy. Zastanawiasz się, jakie objawy mogą wskazywać na konieczność wizyty u endokrynologa? Podpowiadamy.
Spadek energii, pogarszające się samopoczucie, wzmożona senność a choroby tarczycy
O czym wspominaliśmy na wstępie, złe samopoczucie i senność są głównymi objawami toczącej się w naszym organizmie infekcji, ale nie tylko. Symptomy te mogą świadczyć również o niedoczynności tarczycy, czyli obecnie jednej z najczęściej występujących chorób układu hormonalnego. Ten niewielki gruczoł, usytuowany u podstawy szyi sprawuje niezwykle ważną funkcję. Tarczyca odpowiedzialna jest za produkcję hormonów T3 (trójjodotyroniny) oraz T4 (tyroksyny), które w dużym stopniu wpływają na gospodarkę wapniowo-fosforową, a także procesy metaboliczne zachodzące w naszym organizmie.
Oprócz wspomnianego wyżej złego samopoczucia i senności, do charakterystycznych objawów mogących wskazywać na choroby tarczycy zaliczamy między innymi: niekontrolowany przyrost masy ciała, problemy z koncentracją i pamięcią, uczucie znużenia, nieregularne menstruacje, stany depresyjne, niskie ciśnienie tętnicze, zaparcia oraz uczucie zimna. Warto wiedzieć także o tym, że blada łuszcząca się skóra twarzy oraz przesuszające się włosy także mogą być wynikiem nieprawidłowej pracy tarczycy.
Kiedy udać się do endokrynologa?
W przypadku długotrwałego utrzymywania się, chociażby jednego z wyżej wymienionych objawów należy bezzwłocznie skonsultować się z odpowiednim specjalistą, specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu hormonalnego. Odwiedzając endokrynologa np. w Klinice Babka Medica, lekarz w pierwszej kolejności skupi się na przeprowadzeniu kompleksowego wywiadu lekarskiego, celem ustalenia głównego źródła pogarszającego się samopoczucia i uczucia wzmożonej senności w ciągu dnia. W przypadku diagnozowania chorób tarczycy niezbędne jest wykonanie badania morfologii krwi z oznaczeniem THS, T3 oraz T4. Ponadto lekarz endokrynolog może zlecić pacjentowi z podejrzeniem dysfunkcji tarczycy przeprowadzenie kilku dodatkowych badań diagnostycznych, w tym ultrasonografii (USG) i badań fT3 oraz fT4 – wynik tych badań wykaże ilość stężenia hormonów tarczycy, co umożliwi specjaliście potwierdzenie wstępnej diagnozy.