Shadow

Zielony Budapeszt. Gdzie wybrać się na spacer po stolicy Węgier?

Budapeszt zachwyca monumentalnymi zabytkami – Parlamentem przeglądającym się w tafli Dunaju, Mostem Łańcuchowym z kamiennymi lwami czy ogromnym kompleksem zamkowym. W stolicy Węgier nie brakuje jednak atrakcyjnych terenów zielonych, które zachęcają do długich spacerów. Poznaj zielone oblicze Budapesztu!

Budapeszt jest pełen ciekawych przyrodniczych zakątków – na terenie miasta znajdują się bowiem jaskinie, źródła termalne i duże obszary rekreacyjne. Mimo że to jedna z najbardziej zaludnionych stolic Europy, wciąż można tu znaleźć chwilę wytchnienia na łonie natury. Sieć AccorHotels przygotowała dla wielbicieli natury zestawienie najpiękniejszych miejsc.

Wyspa Małgorzaty

To sztucznie utworzona wyspa na Dunaju, która ma jedynie 2,5 km długości i 500 m szerokości w najszerszym miejscu. W ciepłe dni przyciąga tłumy turystów i mieszkańców Budapesztu, którzy chcą zaznać kąpieli słonecznych, napić się wina w plenerze (na Węgrzech jest to legalne) lub pospacerować pośród wiekowych drzew, ruin klasztoru dominikanów i kościoła franciszkanów. Znajdują się tu również takie obiekty jak:
zoo, niewielki ogród japoński, korty tenisowe, największa na Węgrzech fontanna czy odkryte baseny. Wyspę można zwiedzać piechotą, rowerem lub na wynajętym kilkuosobowym pojeździe typu Melex.

Budapeszt atrakcje – Wzgórze Gellerta

Na terenie wzgórza i w jego okolicy można podziwiać szereg zabytkowych obiektów, takich jak:

  • Pomnik Wolności – monumentalna figura kobiety wznoszącej liść początkowo była poświęcona bohaterstwu radzieckich żołnierzy, jednak po 1989 r. usunięto z pomnika komunistyczne symbole.
    Dziś to pochwała wolności o uniwersalnym wydźwięku.
  • Statua Gellerta – pomnik biskupa Gellerta, od którego imienia pochodzi nazwa wzgórza, znajduje się nad sztucznym wodospadem. Według legendy Gellert miał ochrzcić zamieszkujący tu dawniej lud Madziarów, a następnie ponieść męczeńską śmierć (został zrzucony w beczce ze stoków góry).
  • Cytadela – ogromny kompleks powstał na szczycie wzgórza po upadku Wiosny Ludów i miał służyć tłumieniu rewolucyjnych wystąpień przeciw Habsburgom.
  • Kościół w skale – mieści się na południowo-wschodnim stoku wzgórza. Kościół składa się z dwóch komór: przedsionka i głębiej położonej groty. W jednej z kaplic znajduje się polski akcent w postaci orła
    z przedstawieniem Matki Boskiej Częstochowskiej na piersi.Wzgórze Gellerta to jednak nie tylko zabytki. Samo wzniesienie, pocięte siatką alejek, sprzyja spacerom i stanowi prawdziwą atrakcję. Z jego zboczy rozpościera się również piękna panorama Budapesztu – w sprzyjających warunkach można stąd zobaczyć Parlament, Zamek czy Most Łańcuchowy.

Lasek Miejski z Kąpieliskiem Széchenyiego

Lasek Miejski z malowniczym jeziorem i licznymi alejkami spacerowymi to idealne miejsce na spędzenie leniwego popołudnia. Las jest położony nieco na uboczu miasta, jednak mimo to przyciąga rzesze turystów. Nic dziwnego – wyprawa w to miejsce to dobra okazja, by przejechać się żółtą linią metra (najstarszą na kontynencie Europejskim i drugą – po londyńskiej – najstarszą na świecie) i zobaczyć Zamek Vajdahunyad, czyli kompleks budowli, będących kopiami innych obiektów z Węgier i sąsiednich krajów. Niezwykła kompozycja budowli reprezentujących różnorodne style architektoniczne sprawia, że zamek wygląda jak
z bajki.

Największą atrakcją, która znajduje się na terenie Lasku Miejskiego, są jednak Termy Széchenyiego.
To największy w Europie kompleks basenów termalnych – obejmuje aż 15 basenów, łaźnie suche i parowe oraz sauny. Termy wyróżniają się także niezwykłą architekturą, a jego liczne rzeźby i kolumny nadają im pałacowy charakter.

Zobacz również hotele Budapeszt i zarezerwuj nocleg, by w spokoju cieszyć się urokami stolicy Węgier!

Przeczytaj także