Shadow

Zapomniane choroby powracają – gruźlica i krztusiec

doctor-563428_1280

Gruźlica i krztusiec to choroby kojarzone z czasami powojennymi, z biedą i brudem. Były one przyczyną wielu zgonów zarówno wśród osób dorosłych jak i u dzieci.

Wprowadzenie szczepień wyeliminowało te choroby i przestaliśmy o nich praktycznie słyszeć. Niestety w ciągu ostatnich lat zaczynają one powracać i z każdym rokiem wzrasta liczba osób chorych. Związane jest to głównie z tym, że w wielu krajach brak prawidłowego rozpoznania, leczenia i profilaktyki. Co też niezwykle istotne, znacznie wzrosła migracja ludności i tym samym przenoszenie chorób z terenów gdzie nie zostały one wyeliminowane na inne kraje. Dzieje się to bardzo szybko i jest to związane jak już pisaliśmy z przemieszczaniem się ludności.

Bardzo istotnym czynnikiem tutaj jest też słaba wykrywalność niektórych chorób, gdyż młodzi lekarze nigdy nie mieli wcześniej z nimi do czynienia. Tak jest na przykład z krztuścem, który mylony jest z wieloma innymi chorobami układu oddechowego i dlatego też nie jest leczony prawidłowo. Chory męczy się z długotrwałym kaszlem i zaraża osoby w swoim najbliższym otoczeniu.

Gruźlica to kolejna z chorób, które traktowaliśmy do niedawna jako zapomnianą. Do niedawna pojawiała się od czasu do czasu u osób starszych i osłabionych różnymi chorobami. Obecnie notuje się coraz więcej przypadków zachorowań zarówno u dzieci jak i młodzieży.

Należy pamiętać o tym, że jest to choroba bardzo zakaźna i dlatego istotne jest aby ją jak najszybciej zdiagnozować i leczyć. Co też niezwykle istotne, bardzo ważna jest również izolacja chorego, przynajmniej na kilka pierwszych miesięcy choroby. Bakteria wywołująca gruźlicę, najczęściej atakuje płuca, jednak zdarzają się również przypadki ataku na węzy chłonne. Ta groźna choroba atakuje głównie osoby osłabione, ze słabą odpornością, nosicieli wirusa HIV, osoby drastycznie się odchudzające lub takie, które nie dbają o zdrową dietę. Często pojawia się u osób, które żyją w dużych skupiskach ludzkich, w ciasnych i zagrzybionych mieszkaniach, oraz tam gdzie nie dba się dostatecznie o higienę sanitarną.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *