Shadow

Własna firma – za i przeciw

Własna firma to marzenie wielu z nas. Pragniemy być niezależni, chcemy się rozwijać i zarabiać duże pieniądze. Dosyć mamy swojego szefa, który organizuje nam pracę i całkowicie nas od siebie uzależnia. Z drugiej zaś strony boimy się porażki i nie wiemy jak sobie z tym wszystkim poradzić. Zastanówmy się zatem wspólnie nad tym, jakie argumenty są za tym, aby otworzyć własną firmę a jakie są przeciw?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że głównym argumentem przemawiającym za tym, aby otworzyć własną firmę jest duża niezależność i swoboda w podejmowaniu decyzji. Możemy więc decydować zarówno o swoich godzinach pracy, o dacie swojego urlopu jak i o tym, w jakim czasie zrealizujemy dany projekt.

Kolejny argument przemawiający za własną firmą jest możliwość kierowania ludźmi i organizowanie im pracy. To wymaga jednak dużych predyspozycji przywódczych jak i odpowiedzialności. Zatem u niektórych osób, którym brak tych cech, będzie to ewidentnie argument „przeciw”.

Przed otwarciem własnej firmy jest zatem konieczna dokładna analiza całego biznesu pod względem rentowności jak i sprawdzenie, czy dysponujemy wystarczającymi środkami pieniężnymi. Obok tego musimy koniecznie odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego otwieramy firmę i czy się do tego nadajemy?

Pamiętajmy, że osoba, która odnosi sukcesy w biznesie to osoba konsekwentna, odważna, śmiało dążąca do celu, kreatywna, ucząca się na własnych błędach, sprawiedliwa, otwarta na ludzi, uważna, lubiąca się uczyć nowych rzeczy i pogłębiać swoją wiedzę. Jeżeli nie mamy tych cech a przynajmniej większości z nich, to jest to argument przemawiający za tym, aby pozostać jednak na etacie.

Jeżeli boimy się samodzielnie podejmować decyzje i źle się czujemy, jako osoba dominująca w grupie, to będziemy też mieli problemy z prowadzeniem podległych pracowników i z utrzymaniem porządku w firmie. To szybko odbije się na sytuacji w firmie i sprawi, że nie osiągniemy oczekiwanego sukcesu, a jedynie nabawimy się kompleksów i wrzodów.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *