Shadow

Właściwości lecznice aloesu

Close up of Fresh aloe vera and jelly in glass bottle

 

Aloes to roślina znana od bardzo dawna, jednak nie przez wszystkich jest ona doceniana. Okazuje się, że aloes zalicza się do grona roślin leczniczych i wykazuje bardzo duże właściwości bakteriobójcze, przeciw zapalne i przeciwbólowe.  Najwięcej cennych dla zdrowia substancji znajduje się w mięsistych liściach rośliny. Sama historia używania aloesu sięga już starożytnych Egipcjan  i to właśnie oni jako pierwsi dokładnie go przebadali. W Egipcie aloesu używano do opatrywania oparzeń i niewielkich ran. Co ciekawe aloes skutecznie pomaga w obniżeniu poziomu cukru.

Aloes jako roślina

Aloes jest zaliczany do sukulentów. Są to idealne rośliny dla osób, które nie pamiętają o podlewaniu roślin. Potrafią żyć w warunkach, gdzie jest ograniczony dostęp do wody, ponieważ wykształcają tkankę wodną umożliwiającą jej przechowywanie. Posiadają także wiele innych przystosowań w budowie i fizjologii.

Aloes jest rośliną, która idealnie nadaje się do uprawy w mieszkaniu. Jest to roślina, która nadaje się tylko do uprawy w pomieszczeniach. Aloes potrzebuje dużo światła, szczególnie w okresie zimowym trzeba zadbać o to by miał dobry dostęp do okna.

Właściwości lecznicze aloesu

Aloes posiada bardzo dużo aktywnych substancji i to dzięki nim ma właściwości lecznicze. Okazuje się, że ma wiele aminokwasów egzogennych. Dodatkowo jest świetnym źródłem witaminy C, B1, B2, B3 i kwasu foliowego. Ma także dużo minerałów takich jak wapno, potas, fosfor, cynk, żelazo, magnez i sód.  Właśnie zawartość tych substancji sprawia, że aloes ma bardzo duże zastosowanie terapeutyczne. Dużo mówi się o tym, że aloes jest świetną pomocą podczas budowania odporności. Odtruwa organizm, oczyszcza go z toksyn, a dodatkowo przywraca równowagę. Świetną wiadomością dla osób, które się odchudzają jest fakt, że aloes poprawia w dużym stopniu przemianę materii. Osoby, które zmagają się z alergiami skórnymi, egzemami, a także trądzikiem mogą poznać bardzo dobrze jego kojące właściwości.

Regularne przyjmowanie aloesu łagodzi różnego rodzaju stany zapalne oraz działa przeciwbólowo. Stosuje się go u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Pomaga w szybkiej regeneracji komórek i mięśni.

Sok z aloesu można przyrządzić samemu w domu. Ważne jest jednak by dokładnie stosować się do przepisu, ponieważ może się okazać, że przygotowany przez nas sok będzie bardzo gorzki.

Aloes w kosmetykach

Aloes posiada właściwości kojące, dlatego też bardzo szeroko dodaje się go do kremów, żelów do pielęgnacji ciała, balsamów, a także różnego rodzaju mydełek. Czasami dodaje się aloes do dezodorantów, niweluje on nieprzyjemny zapach potu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *