Większość z nas nigdy nie słyszała o witaminie K2. Jest to jednak witamina, która ma duży wpływ na nasze zdrowie. Niedobór witaminy K2 może przyczynić się do wielu chorób.
Witamina K2 jest odpowiedzialna przede wszystkim za prawidłowy metabolizm wapnia, kieruje wapń do kości i do zębów oraz nie dopuszcza do osadzania się wapnia w tętnicach i w tkance miękkiej. Witamina K2 jest niezbędna do utrzymania gęstości kości u kobiet, które przeszły menopauzę, jest też bardzo ważna dla kobiet w ciąży, wpływa na prawidłowe uformowanie szkieletu, kształtu twarzy i głowy płodu, a później na prawidłowe ukształtowanie uzębienia. Wyższy poziom witaminy K2 wpływa na zdrowsze kości u dzieci.
Witamina K2 jest również bardzo pomocna w chorobach reumatycznych. Zmniejsza stan zapalny w stawach. Witamina K2 chroni serce. Regularne przyjmowanie witaminy K2 zmniejsza występowanie chorób serca. Udowodniono również, że wyższy poziom witaminy K2 zmniejsza ryzyko występowania nowotworów płuc i prostaty.
Źródła witaminy K2
Źródłem witaminy K2 są produkty fermentowane (jogurty, kefiry, sery, kiszona kapusta). Dużą zawartość witaminy K2 posiada japońska potrawa natto. Naturalnym źródłem witaminy K2 jest nasza flora bakteryjna jelitowa.
Przyczyny niedoboru witaminy K2 w organizmie człowieka
Do niedoboru witaminy K2 przyczynia się:
- brak urozmaiconych posiłków
- nadmierne spożywanie pustych kalorii
- zbyt częste spożywanie fast foodów
- spożywanie żywności wytworzonej przy zastosowaniu pestycydów i nawozów sztucznych
- zbyt częste spożywanie tłuszczów
- używanie leków przeciwzakrzepowych
- nadużywanie antybiotyków
W przypadku niedoboru witaminy K2 zostaje zakłócony proces mineralizacji kości. Wapń zaczyna się wtedy gromadzić w naczyniach krwionośnych, a to może doprowadzić do zatoru. Można wyróżnić dwa rodzaje niedoboru witaminy K2 w organizmie człowieka: ostry i przewlekły.
Ostry niedobór witaminy K2 objawia się krwawieniem z nosa i przewodu pokarmowego, krwawieniem dziąseł. Konsekwencje ostrego niedoboru witaminy K2 mogą być bardzo poważne. Może wystąpić udar mózgu, uszkodzenie płuc, a nawet śmierć spowodowana dużą utratą krwi.
Duże ryzyko ostrego niedoboru witaminy K2 występuje u noworodków, ponieważ łożysko nie transportuje witaminy K2 w wystarczającym stopniu, a noworodki nie posiadają jeszcze wytworzonej flory bakteryjnej, która wytwarza witaminę K2.
Przewlekły niedobór witaminy K2 jest dość trudny do zdiagnozowania, ponieważ osłabienie układu krążenia oraz upośledzenie wytrzymałości kości zazwyczaj uznaje się za objawy starzenia się organizmu.
Przez długi czas sądzono, że niedobór witaminy K2 jest spotykany dość rzadko, a odpowiednia dawka witaminy K2 może być łatwo dostarczana przez dietę i przez biosyntezę mikrobiologiczną dokonywaną przez bakterie, które żyją w jelitach. Jednak najnowsze badania udowadniają, że poziom witaminy K2 w diecie nie jest wystarczający do zaspokojenia potrzeb organizmu.
W dobrych aptekach możemy kupić suplementy diety – preparaty zawierające naturalną witaminę K2 o bardzo dobrej wchłanialności. Aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę K2 wystarczy przyjmować jedną kapsułkę dziennie.
//