Shadow

Walka z epidemią, co możemy zrobić, aby pomóc?

Walka z koronawirusem

Niewątpliwie tematem numer jeden w ostatnim czasie jest epidemia koronawirusa w Polsce i na całym świecie. Wszyscy według zaleceń powinniśmy zostać w domach, aby chronić siebie oraz najbliższych w tej ciężkiej sytuacji. Jednak, czy prócz czekania w domu, na koniec epidemii, jesteśmy w stanie jakoś pomóc w walce z nią? 

W mediach możemy nieraz usłyszeć o gestach od strony dużych korporacji i znanych piłkarzy, sportowców oraz innych osobistości o przekazaniu jakieś kwoty na walkę z koronawirusem. Bez wątpienia jest to bardzo dobry gest ze strony tych osób i nie wiadomo czemu spotkać się można z negatywnym oddźwiękiem w ich kierunku. Jeśli jesteś w stanie pomóc w ten sposób, także zachęcam do wpłaty pieniędzy na ten cel, jednak nie każdy jest w stanie w ten sposób pomóc, więc warto pomyśleć nad tym co jeszcze możemy dobrego w tej sprawie uczynić.

Przede wszystkim, tak jak już wcześniej zostało wspomniane powinniśmy unikać zakażenia wirusem oraz zakażania innych osób. Pamiętajmy, że wirus może dawać objawy nawet po kilkunastu dniach od zakażenia, a w tym czasie możemy zakazić sporą liczbę osób, które spotykamy codziennie na swojej drodze. Więc dbajmy o to, aby zminimalizować to ryzyko i jeśli nie musimy wychodzić, to zostańmy w domu. Są jednak sytuacje, w których to musimy wyjść, chociażby zrobić zakupy najpotrzebniejszych rzeczy. Wtedy jednak postarajmy zachować się wszelkiego rodzaju środki ostrożności. Starajmy się korzystać z małych sklepików, gdzie nie ma dużych skupisk ludzi, a także unikajmy nadmiernego dotykania przedmiotów poza naszym domem. Najlepiej zabrać ze sobą rękawiczki, dzięki którym chronimy swoje dłonie przed kontaktem z wirusem. Pamiętajmy o tym, że rękawiczki nie dają nam ochrony przed kontaktem z wirusem, więc mając na sobie rękawiczki ochronne, nie pocieraj nimi oczu, czy nosa. Warto również wspomnieć o częstym dezynfekowaniu rąk, a także zachowaniu odpowiedniej odległości od innych osób na chodniku, czy też w sklepie. Minimalna odległość jaką powinniśmy zachować to 1,5m. Jeśli podejrzewacie u siebie zakażenie, nie zwlekajcie, tylko jak najszybciej skontaktuj się telefonicznie z stacją sanitarno-epidemiologiczną, która podejmie dalsze działania.

Jako osoby młode, w szczególności powinniśmy zadbać o tych, którzy są bardziej narażeni na zachorowanie na koronawirusa, dlatego też w miarę możliwości powinniśmy pomóc osobom starszym i cierpiącym na przewlekłe choroby w codziennych czynnościach, takich jak zakupy czy wynoszenie śmieci, jednak unikajmy bezpośredniego kontaktu. Zdecydowanie łatwiej i przede wszystkim bezpieczniej w takiej sytuacji będzie rozmowa telefoniczna, która z pewnością umili spędzanie czasu, a nie narazi bezpośrednio takiej osoby na zarażenie.

Warto również pomyśleć o tych, którzy najwięcej robią w sprawie walki z wirusem, a mowa tu o lekarzach i pielęgniarkach. Warto wspomagać zbiórki szpitali na najpotrzebniejsze im w obecnej sytuacji żele dezynfekujące, maseczki ochronne, rękawiczki i fartuchy. 

Okres pandemii bez wątpienia jest trudny dla nas wszystkich, dlatego też powinniśmy zrobić wszystko, aby jak najszybciej wszystko mogło wrócić do normy. 

Przeczytaj także