Shadow

Jak dbać o akcesoria do okularów?

To, że o własne okulary trzeba regularnie dbać, jest normalne dla każdego, kto je nosi. Wiele osób zapomina jednak o dbałości o… akcesoria, na przykład ściereczki do okularów. Tymczasem odpowiednie troszczenie się o takie przedmioty gwarantuje szybsze i lepsze efekty czyszczenia szkieł oraz oprawek.

Odpowiednie przechowywanie to podstawa

Jest wiele osób, które noszą okulary codziennie, do wszystkich czynności. Zazwyczaj po krótkim czasie zauważają one zarysowane soczewki albo powyginane oprawy, co może wpłynąć zarówno na jakość widzenia, jak też komfort. Takie problemy wynikają często z nieprawidłowego przechowywania szkieł. Jak to robić poprawnie?

Na początek warto pamiętać, że do wszystkich okularów dołączane są etui i ściereczka do okularów – i dzieje się tak nie bez powodu. Zazwyczaj wewnątrz etui znajduje się miękki materiał, zwykle mikrofibra, który stanowi wyściółkę. Chroni on okulary przed zadrapaniami czy upadkiem z wysokości i potłuczeniem szkieł lub wygięciem oprawy. Jeśli to tylko możliwe, warto przechowywać okulary w odpowiednim etui.

Jeżeli z jakiegoś względu nie jest to wygodne lub dostępne rozwiązanie, można przechowywać też szkła bez pokrowca. W takim przypadku doradza się jednak zawinięcie je w materiał – świetnie sprawdzają się w tej roli ściereczki do okularów, bo zwykle mają wystarczający rozmiar oraz odpowiednią miękkość. To sprawia, że szkła są zabezpieczone przed zakurzeniem czy kontaktem z powierzchniami twardymi.

Jak czyścić okulary… i ściereczki?

Zazwyczaj do czyszczenia okularów na co dzień używa się po prostu ściereczki do okularów wykonanej z miękkiej mikrofibry. Dobrze zbiera kurz i tłuszcz, na przykład ten osadzający się na szkłach w wyniku ich dotknięcia albo kontaktu ze skórą twarz. Jednocześnie nie niszczy powierzchni soczewki. Ona sama jednak też wymaga czyszczenia. Przed każdym kontaktem z okularami warto ją lekko strzepnąć, aby usunąć nadmiar kurzu. Co jakiś czas można ją uprać w letniej wodzie z dodatkiem mydła albo innego, delikatnego detergentu. Na co dzień powinna być przechowywana w etui, co ma zapobiec jej zabrudzeniu.

Nie zawsze jednak ściereczka do okularów jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ich czyszczenie. Raz na jakiś czas warto zrobić okularom domową kąpiel. Wystarczy do niej delikatny detergent oraz ciepła woda. Należy włożyć do niej okulary, lekko pocierać je palcami lub mokrą ściereczką w celu usunięcia zabrudzeń, a potem spłukać pod bieżącą wodą. Do osuszenia dobrze jest stosować suchą ściereczkę – ręcznik papierowy może uszkodzić powierzchnię soczewki.

Przeczytaj także