Shadow

W jaki sposób poradzić sobie po stracie bliskiej osoby?

Senior woman on wheelchair taking her husband's hand

Śmierć bliskiej osoby jest dla otoczenia wiadomością, które w pierwszym momencie wywołuje szok. Uświadamiając sobie to, że nigdy już nie będziemy mieli możliwości rozmowy z daną osobą, a jej uśmiech pozostanie już tylko wspomnieniem w naszej głowie, zostajemy zawieszeni w pustce, która nie ma wyjaśnienia. Dodatkowym obciążeniem jest utrata osoby, która była odpowiedzialna za nasze życie, bez której nasze dalsze istnienie wiąże się z całkowitą przemianą i dostosowaniem do nieznanych wcześniej warunków.

Przeżywanie nagłej utraty ojca, męża, brata, żony czy dziecka, którzy zginęli w wypadku, wiąże się z dość długim wypieraniem wiadomości, że tej osoby już nie ma oraz pragnieniem zaprzeczenia i wypełnienia pustki, o której mówi nam ktoś z zewnątrz. 

Przeżywanie śmierci chorej babci, rodzica, kochanka lub innej bliskiej osoby, z którymi nawet nie zdążyliśmy się pożegnać wiąże się z chęcią przekazania jej jeszcze kilku zdań. Pragnieniem zapytać o pewne sprawy, które wcześniej nie zostały wyjaśnione, a nawet poszukiwania w domu jej rzeczy, zapachu, dotyku. Dążymy do tego, by odnaleźć ostatni ślad po jej obecności w domu. 

Zastanawiając się nad przeżywaniem śmierci bliskiej osoby, trzeba zaznaczyć, że nie można się uodpornić, ani przygotować na nadejście takiej sytuacji. Mając nawet świadomość możliwości rychłego nadejścia ostatniego oddechu danej osoby, moment śmierci zawsze odciśnie piętno na otoczeniu. Bywa tak, że takie konsekwencje mogą się przeciągnąć w czasie, a skutki na pierwszy rzut oka niewidoczne, ujawnią się w postaci objawów psychosomatycznych. 

Jednym ze sposobów ułatwienia sobie przeżywania pierwszych chwil po śmierci ukochanej osoby jest rozmowa z nią jeszcze za życia, co do jej preferencji związanych z własnym pogrzebem. Śmierć jest tematem tabu, nikt z nas nie chce mówić o niej na głos, po to by jej nie kusić i nie przywoływać. Jest to jednak dużym błędem. Posiadając wiedzę na temat konkretnych upodobań bliskiej osoby możemy zadbać o to, by wybrać usługi odpowiedniego domu pogrzebowego (dpsz.pl), tak, aby wszystkie życzenia zmarłego zostały spełnione.

Kolejną rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać podczas przeżywania utraty bliskiej osoby jest to, by w spokoju oddać się żałobie. Należy pogłębić się w bólu, dać upust rozpaczy i nie negować swoich emocji. Z psychologicznego punktu widzenia, gwałtowniejsze przeżywanie żałoby prowadzi do szybszego przystosowania się do życia bez danej osoby. Tłumienie emocji w pierwszych chwilach po utracie może mieć swoje konsekwencje w postaci dłuższej, a przez to boleśniejszej żałoby. Warto więc pamiętać o tym, by mówić o swoich odczuciach, rozmawiać z najbliższymi i nie wstydzić się płaczu, ponieważ jest on naturalną reakcją organizmu na krzywdę. Należy dać sobie czas na przeżycie żałoby, a zatem śmiało prosić o pomoc, na przykład dać możliwość przygotowania pogrzebu profesjonalistom (dpsz.pl), tak, by móc na swój sposób zmierzyć się ze śmiercią kogoś bliskiego. Pozwolenie sobie na przeżywanie żałoby od pierwszych chwil upływających od wiadomości o śmierci, jest bardzo ważną kwestią, ponieważ szybsze uwolnienie swoich emocji pozwoli przejść na kolejny etap przystosowania do utraty ważnej dla nas osoby. Będzie to powodowało możliwość szybszego powrotu do życia społecznego i podjęcia swoich normalnych obowiązków. Oznacza to powolną zmianę trybu życia i przystosowywania się do radzenia sobie bez osoby, która zmarła. Jest to przedostatni krok do swojej adaptacji w nowych warunkach. Aby ostatecznie poradzić sobie z utratą bliskiej osoby nie należy o niej zapominać, ale znaleźć dla niej inne, to bardziej cenne i duchowe miejsce w swoim życiu. 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *