Shadow

Uczymy się sztuki ubierania niemowlaka

Każdy niemowlak burzy się, gdy nadchodzi czas przebierania. Żadne dziecko tego nie lubi, istnieje jednak prosty sposób by przyzwyczaić malca do przebieranek. Podczas tej czynności trzeba wykazać się dużą cierpliwością i spokojem. Twój spokojny głos i czułe słówka sprawią, że dziecko będzie znacznie spokojniejsze.

Ubranka i odpowiednie miejsce

Ważne jest by ubrania, które chcesz założyć dziecku były dla niego odpowiednie. Najlepiej aby zrobione były z bawełny lub innego naturalnego materiału. Ubranka powinny być przystosowane do szybkiego ściągnięcia i przebrania. Dlatego najlepiej żeby były rozpinane w okolicy szyi. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie ubranek o rozmiar za dużych. Łatwiej się je zakłada, a dodatkowo niemowlak będzie mógł dłużej w nich chodzić.

Do przebierania malca przeznacz jedno miejsce. Dzięki temu dziecko szybciej zrozumie i będzie to miejsce kojarzyło właśnie z tą czynnością. Może być to komoda, na której ustawisz przewijak. Dobrze jeśli gdzieś w pobliżu będzie szafka, w które przygotujesz całe zestawy ubranek. Chodzi o to żeby podczas przewijania nie chodzić po całym mieszaniu i na szybko nie kompletować wszystkich części.

Ubieranie malca

Ubieranie Twojego szkraba jest kolejnym pretekstem do zabawy, dlatego bardzo ważne jest żebyś dużo się wtedy śmiał i mówił do niego kojącym głosem. Dziecko ma wtedy jedną z nielicznych możliwości żeby zobaczyć swoje bose stópki. Pozwól mu na to zamiast od razu zakładać skarpetki. Nie musisz się śpieszyć dlatego wszystkie ruchy wykonuj bardzo powoli, tak żeby nie przestraszyć dziecka, a jednocześnie dostarczyć mu frajdy. Wtedy na pewno polubi ubieranie.

Technika

1. Po zmienia pieluszki należy założyć malcowi body. Podczas zakładania przez głowę musimy zwrócić uwagę aby rozciągnąć ubranko wokół wcięcia na głowę, tak aby przeszło ono bez problemu przez główkę. Rozciągamy też ubranko na rękawach i zbieramy tak by był jak najkrótszy i tak aby rączki bez problemu przeszły przez wcięcia. Należy złapać piąstkę malca i przełożyć ją przez ubranie. W ten sposób unikniętym zaplątania się paluszków w materiał. Należy pamiętać o tym, że głowę dziecka podnosimy bardzo delikatnie. Podczas zakładania rękawów dobrze jest przerzucić dziecko z jednego boku na drugi, ułatwi nam to znacznie czynność. Maluch może się denerwować, dlatego podczas przeciągania głowy czy rączek przez ubranko powinniśmy się wykazać dużą zwinnością. I pamiętaj! Nic na siłę, nawet wtedy gdy maluch nie chce wyprostować rączki. Jeśli udało Ci się założyć rączki, to przetocz malca na bok i zsuń ubranie na dół, następnie wyprostuj przód ubrania i zapnij zatrzaski.
2. Śpioszki, pajacyk lub kaftanik. Śpioszki najłatwiej zakłada się zaczynając od nogawek, z kolei w przypadku pajacyka dobrze jest zacząć od jednej rączki. Zwiń nogawkę i jedną ręką chwycić jej koniec. Delikatnie chwyć od góry udo dziecka i nałóż nogawkę na stópkę (kiedy założenie nogawki sprawia jednak trudność, wypróbuj metodę z łaskotaniem – delikatnie połaskocz maluszka po brzuszku, wówczas powinien podkurczyć nóżki i bez trudu nałożysz nogawkę). Następnie wsuń rękę pod nóżkę malca, dłonią obejmij biodro i udo, lekko zegnij obie nóżki w stronę brzuszka i łagodnie obróć dziecko na drugi bok. Załóż drugi rękaw i nogawkę zgodnie z poprzednimi wskazówkami.
3. Skarpetki i czapeczka. Skarpetki są chyba najbardziej problematyczną częścią, ponieważ maluch często sam potrafi sobie je ściągnąć. Jeśli malec fika nogami, wtedy zaczekaj chwilę aż się uspokoi i dopiero wtedy nasuń mu skarpetki na nóżki. Rozciągnij oburącz skarpetkę i nasuń na nogę delikatnym ruchem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *