Shadow

Trendy w dekorowaniu wnętrz – efekt ombre na ścianie

ombre

Trend na cieniowanie ścian to przebój w dekorowaniu pomieszczeń. Pomysł przeszedł do działu remontowego z działu kosmetycznego – malowaniu włosów z efektem ombre to ulubiona aktualnie technika stosowana przez najlepszych stylistów fryzur. Zachęcamy do pobawienia się kolorami także przy malowaniu ścian w domu.

Co to jest efekt ombre na ścianie

Technika ombre polega na gradientowym, przejściowym zdobieniu ścian. Tak udekorowane pomieszczenie nabiera uroku. Sypialnia staje się bardziej romantyczna, a salon bardziej przytulny. Wszystko zależy oczywiście od zastosowanych w pokoju kolorów. Dzięki płynnym przenikaniu się barw można wyczarować bardzo klimatyczne wnętrze.

Do jakiego stylu pasuje efekt ombre

Ombre wpisuje się w styl śródziemnomorski. Aby uzyskać taki klimat w pomieszczeniu, wybierzmy przejście od barwy ciemnoniebieskiej do jasnobłękitnej lub białej. W ten sposób uzyskamy morskie, marynistyczne tło, idealne dla dodatków z naturalnych materiałów. Jeśli wybierzemy barwy bardziej chłodne i stonowane, na przykład szarości i brązy, ściana stanie się elementem stylistyki skandynawskiej.

Jakie barwy do ombre pasują najbardziej

Warto stawiać na różne odcienie barwy niebieskiej, zielonej, fioletowej. Dowolnie można łączyć błękit z lazurem, kolor chabrowy z kobaltowym czy turkusowym – to bardzo modne kolory. Miętowy będzie „orzeźwiał” wnętrze. Połączenie barw mogą być też bardziej odważne. Czerwień może przechodzić w pomarańcz, a następnie w ciepły odcień żółtego. Tak pomalowana ściana sprawi, że smutne wnętrze nabierze ciepła i stanie się bardziej przytulne. Do takiego tła wybierzmy jednak jednokolorowe i stonowane meble. Gradacje w kolorach stonowanych – brązach i szarościach pozwoli uzyskać efekt sepii. Warto pomalować tak jedną ze ścian, a pozostałe wykończyć jasną farbą, na przykład perłową.

Jakie meble pasują do ombre

Stawiany na naturalność. Nawet jeśli meble nie są wykonane z drewna, to powinny imitować naturalny surowiec. Mogą być ciężkie, w stylu kolonialnym – będą ciekawie kontrastować z naszą delikatną, sentymentalną ścianą. Ostatnio modne meble wykonane z palet są tańszą alternatywą. Również je możemy poddać kreatywnym pracom i pomalować poszczególne szczebelki, tworząc na nich efekt tonowania kolorystycznego.

Jakie dodatki pasują do ombre

Ściany z efektem ombre tworzą we wnętrzu romantyczną atmosferę, dlatego pasują do nich delikatne tkaniny. Jeśli zależy nam na uzyskaniu wnętrza w stylu śródziemnomorskim, wybierzmy długie, powłóczyste, białe firany. Ciekawym trikiem jest zanurzenie ich w puszce z farbą! Do tak pomalowanych ścian pasują też naturalne materiały – bambusowe rolety, drewniane ramki na zdjęcia, karnisze w barwie naturalnego drewna. Na parapetach możemy postawić donice z ziołami w białych doniczkach lub osłonkach pasujących do gradacji na ścianie. Dekoracje w postaci muszelek i akwarium z rybkami pasują do śródziemnomorskiej stylistyki.

Do uzyskania pięknego efektu ombre potrzebne jest zwykle pięć kolorów. Możemy w tym celu zakupić trzy odcienie farb. Dwa pozostałe uzyskamy po zmieszaniu wiodących barw.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *