Shadow

Stres i depresja a sport

Depresja, gorszy okres w życiu, spadek formy, smutek, niechęć i wiele innych określeń. Jak sobie z tym poradzić? Co sprawi, że poczujemy się lepiej? W jaki sposób skutecznie odreagować? Dla wielu osób najlepszym wyjściem z tej trudnej sytuacji jest wysiłek fizyczny.

Dzięki niemu wydzielają się duże ilości endorfin, które powodują uśmiech na naszych twarzach, ponieważ są to hormony szczęścia. Często gdyby nie sport wiele osób nie poradziłoby sobie ze stresem w pracy lub szkole czy też z depresją oraz innymi problemami powiązanymi z psychiką. Najlepsze efekty są widoczne po bardzo dużym zmęczeniu organizmu. Jeśli komuś w życiu już kiedyś towarzyszył sport, który powodował poprawę nastroju, myślę że warto do niego wrócić bądź jeśli dalej go kontynuujemy zwiększyć jego ilość lub intensywność.

Ciekawym i jednym z lepszych rozwiązań są takie dziedziny, które nas męczą, ale  wymagają myślenia nad kolejnym ruchem. Powoduje to, że nasza głowa jest na tyle zajęta i skupiona, że nie ma czasu na myślenie o trudnościach życia codziennego. Wiele osób w momencie pojawienia się stresu lub gwałtownego pogorszenia nastroju rozpoczyna wykonywanie intensywnych ćwiczeń, często przy muzyce, którą lubią i jest dla nich motywacją. W momencie kiedy trening stanie się wręcz rozwiązaniem, hobby, rutyną to nasz mózg stopniowo nauczy się w tym momencie wyrzucać, likwidować zbędne i negatywne emocje.

Podczas trwania ćwiczeń następuje tak zwane wyżycie, pozbywając się pesymistycznych  spostrzeżeń, myśli, emocji czy nastroju, przez co zyskujemy ”czystą głowę”, wtedy też nasze postrzeganie świata diametralnie ulega zmianie. Wiele rzeczy staje się prostszych, a wyjście z trudnej sytuacji nagle się pojawia. Podsumowując, sport nie tylko pomaga na pozbycie się zbędnych kilogramów, czy zbudowanie lepszej sylwetki ciała, ale spowoduje wyzbycie się wielu problemów i zbuduje na nowo nasze myślenie. 

Przeczytaj także