Shadow

Sposoby na wytrzymały trawnik

Co ma wspólnego szarlotka z trawnikiem? Wbrew pozorom łączy je kilka elementów. Ciasto pięknie wyrośnie, jeżeli dobierzesz do niego nie tylko właściwe porcje składników, lecz także będziesz doglądał, czy nie zarumienia się za mocno, a po upieczeniu nie wystawisz od razu do chłodnego pomieszczenia – ponieważ mogłoby opaść. Podobnie jest z trawnikiem, któremu należą się Twoja pilna uwaga przez cały rok i odpowiednie środki do zdrowego wzrostu, czyli nawozy.

Chcesz, żeby wraz z pierwszymi ciepłymi promieniami słońca trawa w Twoim ogrodzie zachwycała intensywnie zielonymi źdźbłami? Nie bagatelizuj pielęgnacji trawnika zimą i przygotuj się na wiosnę z Ziemovitem, wybierając odpowiednią mieszankę traw i nawóz.

Jak pielęgnować trawnik zimą?

O ile na pierwszy rzut oka trawnik pod zalegającym śniegiem wydaje się bezpieczny, o tyle dopiero gdy roztopią się śniegi, będziesz mógł przekonać się naocznie o skutkach zaniedbań. Do najczęstszych błędów, jakie popełniają początkujący ogrodnicy, należy chodzenie po pokrytym śniegiem lub lodem trawniku. W ten sposób łatwo połamać źdźbła, które następnie mogą zacząć gnić.

  • Jeżeli na trawie znajduje się lekka warstwa śniegu, nie usuwaj jej. To naturalne zabezpieczenie przed mrozem.
  • Niewskazane jest natomiast zostawianie grubej i ciężkiej pokrywy śniegowej, która powoduje, że trawa nie oddycha i tworzą się sprzyjające warunki do rozwoju szkodliwych grzybów.

Zdarzyło Ci się wejść na trawnik, na którym zalegał śnieg? A może nie skosiłeś jesiennych liści, a te nasiąknęły wilgocią i zgniotły źdźbła? Zimowe zaniedbania nie oznaczają definitywnego końca Twoich marzeń o bujnie zielonej trawie w ogrodzie. Gdy zauważysz pierwsze ubytki, zastosuj regenerator trawnika Ziemovit. To wyselekcjonowana mieszanka traw służąca do uzupełniania trawnikowych braków. Z jej pomocą po kilku dniach zagęszczą się uszkodzone miejsca na powierzchni trawnika, a nowe pędy wytworzą mocny system korzeniowy.

Wytrzymały trawnik, czyli jaki?

Zastanawiasz się, jakie nasiona wybrać, żeby Twój trawnik zdrowo rósł i był odporny na działanie czynników zewnętrznych? Jeżeli trawa wokół domu ma sprostać dziecięcym harcom lub psim łapom, potrzebujesz silnego sprzymierzeńca w ogrodzie, czyli Wytrzymałego Trawnika od Ziemovita. Ten opracowany na potrzeby intensywnie użytkowanych i często koszonych trawników zestaw traw pozwala:

  • wykształcić zwartą i równą darń,
  • wytworzyć mocny system korzeniowy,
  • podnieść odporność na niekorzystne warunki,
  • zapewnić duże zdolności regeneracyjne trawy.

Oprócz dopasowanej mieszanki nasion trawnik wymaga też regularnego nawożenia. Do wyboru masz:

  • nawóz długodziałający do trawnika – stopniowo uwalnia składniki odżywcze, zapewniając stały dostęp do niezbędnych mikro- i makroelementów, co pozwala ograniczyć częstość nawożenia; wpływa na intensywnie zielony kolor, zwiększa gęstość trawy i zapobiega ubytkom w darni;
  • nawóz granulowany do trawnika – właściwości zbliżone do nawozu długodziałającego, wymaga jednak częstszego stosowania.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodem, musisz zwrócić szczególną uwagę na trawnik. Pamiętaj – najlepszym okresem na wysiewanie jest wiosna lub wczesna jesień. Pielęgnuj trawę przez cały rok i stosuj wysokiej jakości nasiona oraz nawozy Ziemovit, a nie zaskoczą Cię ubytki i choroby roślin.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.