Shadow

Sposoby na mszyce

MSZYCE – SZKODNIKI OGRODNICZE

Mszyce to jedne z najczęściej występujących szkodników ogrodniczych, które potrafią skutecznie zniweczyć wielomiesięczną pracę miłośników ogrodnictwa. Są to małe, beznogie insekty, które atakują wiele gatunków roślin, żywiąc się ich sokami. Skutkiem tego są deformacje, opadanie liści, a w skrajnych przypadkach nawet obumieranie całych roślin. Jak sobie z nimi poradzić? Przedstawiamy sposoby na mszyce, które pozwolą na skuteczne zwalczenie tych niechcianych szkodników.

ROZPOZNANIE MSZYC

Przed podjęciem działań przeciwko mszycom warto zwrócić uwagę na objawy, które wskazują na ich obecność. Są to przede wszystkim deformacje liści i pędów, zwijanie się i skręcanie się liści, a także spadanie owoców i kwiatów. Często można również zauważyć osady z miodu na liściach, co świadczy o występowaniu mszyc. Należy również pamiętać, że mszyce to bardzo szybko rozmnażające się szkodniki, dlatego wczesna diagnoza jest kluczowa w walce z nimi.

SPOSOBY NA MSZYCE

  1. MECHANICZNE USUWANIE MSZYC

Jednym ze sposobów na mszyce jest mechaniczne usuwanie ich z roślin. W tym celu należy skorzystać z wody, mydła i specjalnych szczoteczek. Liście z mszycami należy dokładnie przemyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie delikatnie wyszczotkować, by usunąć szkodniki. Można również stosować specjalne pułapki na mszyce, które przyciągają szkodniki i skutecznie je eliminują.

  1. ZIARNO OŻYNIONE W PROSZEK

Innym sposobem na mszyce jest zastosowanie proszku zmielonego ziarna ożynione. Można go posypać na liście, na których pojawiły się szkodniki lub rozsypać wokół rośliny. Proszek ten działa jak naturalny środek owadobójczy i skutecznie eliminuje mszyce.

  1. WODA Z DODATKIEM PRZYPALONEGO CZOSNKU

Woda z dodatkiem przypalonego czosnku to kolejny sposób na mszyce. W tym celu należy w garnku przypalić kilka ząbków czosnku, następnie dodać do niego litr wody i gotować przez około 10 minut. Po przestygnięciu należy przecedzić i wlać do opryski wki. Tak przygotowany środek należy rozpylać na liście i pędy roślin, na których pojawiły się mszyce. Czosnek posiada bowiem działanie odstraszające dla tych szkodników.

  1. NALEWKA Z MLECZKA

Nalewka z mlecza to kolejny naturalny sposób na mszyce. W tym celu należy zebrać kilka roślin mlecza, zalać je wodą i pozostawić na kilka dni do fermentacji. Następnie należy przecedzić i rozcieńczyć wodą w stosunku 1:5. Tak przygotowany środek należy rozpylać na liście i pędy roślin, na których pojawiły się mszyce. Mleczko zawiera bowiem substancje o właściwościach odstraszających dla tych szkodników.

  1. OWOCE CYTRUSOWE

Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze czy cytryny, to naturalny sposób na mszyce. W tym celu należy odciąć skórkę z owoców i umieścić je w ziemi wokół roślin, na których pojawiły się mszyce. Zapach owoców cytrusowych działa odstraszająco na te szkodniki.

  1. ROŚLINY PRZECIWMSZYCOWE

Niektóre rośliny posiadają właściwości odstraszające mszyce i są doskonałym sposobem na ich zwalczanie. Warto zasadzić w ogrodzie takie rośliny jak czosnek, cebula, mięta, lawenda, czyli te, które nie przepadają za mszycami. W ten sposób stworzymy naturalne bariery i zmniejszymy ryzyko ataku szkodników.

  1. NAWOŻENIE

Nawożenie roślin może być również skutecznym sposobem na mszyce. Warto stosować nawozy bogate w potas, ponieważ poprawiają one odporność roślin i zmniejszają ryzyko wystąpienia mszyc. Należy jednak pamiętać, że nadmiar nawozów może być szkodliwy dla roślin i zwiększać ryzyko wystąpienia szkodników.

  1. OLEJE ESENCYJNE

Oleje esencjonalne to kolejny sposób na mszyce. Można je dodawać do wody i opryskiwać nimi rośliny, co skutecznie odstrasza szkodniki. Najlepsze do tego celu są oleje z mięty, rozmarynu, eukaliptusa i cytryny.

  1. WYKORZYSTANIE WRODZENNYCH WROGÓW MSZYC

W naturze istnieją zwierzęta, które polują na mszyce i mogą pomóc w ich zwalczaniu. Są to m.in. biedronki, osy, pszczoły czy ptaki. Warto stworzyć w ogrodzie odpowiednie warunki dla tych zwierząt, np. sadząc kwiaty, które przyciągają pszczoły i motyle.

PODSUMOWANIE

Mszyce to jedne z najczęściej występujących szkodników ogrodniczych, które potrafią zniszczyć wiele gatunków roślin. Jednakże istnieje wiele sposobów na ich zwalczanie. Można zastosować mechaniczne usuwanie, zmielone ziarno, wodę z dodatkiem przypalonego czosnku, rośliny przeciwmszyce, nawożenie, oleje esencjonalne czy też wykorzystać wrodzone wrogów mszyc. Warto pamiętać, że wczesna diagnoza i szybkie podjęcie działań są kluczowe w zwalczaniu mszyc i utrzymaniu ogrodu w dobrym stanie.

Przeczytaj także