Shadow

Jak pozbyć się chwastów z ogrodu?

„Wiosna to czas sadzenia” – mawiał słynny amerykański aktor Peter Sellers, grając skromnego ogrodnika w filmie „Wystarczy być”. Bohater przypadkowo popada w tarapaty związane z życiem politycznych elit, ale ze swoich przygód wychodzi obronną ręką. Wprawdzie nam, aż takie problemy nie zagrażają, za to możemy doświadczyć kłopotów, jakie w ogrodzie stwarzają chwasty. Radzimy jak się ich pozbyć.

1. Jak używać środków ochrony roślin?

2. Chwasty  dwuliścienne na trawnikach

3.  Oprysk na chwasty. Najważniejsze zasady

Jak używać środków ochrony roślin?

Chwasty to utrapienie każdego ogrodnika i każdego rolnika. Wyrządzają wiele szkód naszym uprawom, pobierając z gleby składniki odżywcze i zasłaniając im słońce. Aby pozbyć się niechcianych roślin, należy stosować specjalne preparaty. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.target.com.pl/produkty/ochrona-roslin/chwasty/ . Nieobecność chwastów, to gwarancja pięknego i zadbanego ogrodu, sadu i warzywnika. Jeśli masz problemy dotyczące uprawy roślin i nie wiesz, jak postąpić w danej sytuacji, na stronie https://www.target.com.pl/ czeka na ciebie wiele ciekawych i skutecznych porad, a nawet „zielone pogotowie”. Możesz je także pobrać w formie aplikacji na smartfona lub tableta. Możesz również zadzwonić na dostępny na stronie numer telefonu, lub wypełnić formularz kontaktowy. Wiadomo, że najbardziej skuteczną metoda usuwania chwastów w uprawach warzyw, jest ręczne pielenie. Jest to niestety pracochłonny i męczący sposób. Preparaty chwastobójcze mogą działać tylko na jeden, wybrany gatunek roślin, lub kompleksowo – niszczą wszystkich roślinnych intruzów. Za najbardziej skuteczne, uważane są herbicydy. Oprysk na chwasty, należy prowadzić z zachowaniem ostrożności, najlepiej w rękawicach i specjalnej odzieży ochronnej. 

Chwasty dwuliścienne na trawnikach

Wizytówką zadbanego ogrodu, są trawniki o pięknej zielonej barwie. Powinny być starannie przystrzyżone i pozbawione niechcianych roślin. Niestety, na trawnikach często pojawiają się chwasty dwuliścienne, do których należą np. babka lancetowata, szczaw tępolistny, koniczyna czy gwiazdnica pospolita. Aby się ich skutecznie pozbyć warto zastosować preparat Starane Trawniki. Jest on dostępny w formie koncentratu, który przed użyciem należy rozcieńczyć wodą. Opryskiwanie trawników, skutecznie niszczy chwasty, wraz z ich systemem korzeniowym, co sprawia, że nie pojawią się w przyszłym roku. Środek stosujemy w czasie intensywnego wzrostu roślin, czyli od wiosny do wczesnej jesieni. Choć niszczy chwasty, to dla samego trawnika pozostaje bezpieczny. Z kolei preparat Avans RTU, zwalcza zarówno chwasty jednoliścienne, jak i dwuliścienne. Likwiduje chwasty, które plenią się na rabatach kwiatowych lub w pobliżu drzew owocowych. Jest sprzedawany w formie spreju, gotowego do użycia. Opryski wykonujemy dolistnie, lecz preparat powoduje obumarcie całej rośliny, wraz z systemem korzeniowym. Pamiętajmy jednak, że środek ten, nie nadaje się do opryskiwania trawników. Natomiast mech wokół krawężników, czy na podjazdach, skutecznie zwalcza środek o nazwie Effect 24H. 

Oprysk na chwasty. Najważniejsze zasady. 

Przede wszystkim musimy poznać potrzeby roślin, które chcemy ochronić i na tej podstawie dobrać preparaty na pozbycie się chwastów. W ofercie sklepów ogrodniczych, dostępne są środki do stosowania przed wysianiem roślin (tzw. przedsiewne), oraz powschodne, które stosuje się, kiedy roślina przebije glebę i zacznie się rozwijać. W przypadku tych drugich, aplikuje się je bezpośrednio na chwasty. Obu rodzajów preparatów używamy późną wiosną i latem, kiedy temperatura przekroczy 20 stopni. Najlepiej, aplikować je gdy prognoza pogody nie zapowiada w najbliższym czasie deszczu, ponieważ mógłby on szybko spłukać zastosowane środki. 

Przeczytaj także