Shadow

Sposób na piękne mieszkanie – mieszkanie po skandynawsku

Skandynawski styl urządzania wnętrz stał się ostatnio bardzo popularny, a sklepy oferujące meble w tym stylu powstają jak grzyby po deszczu. Czym się jednak wyróżnia estetyka naszych północnych sąsiadów? Co odróżnia fotele w stylu skandynawskim od pozostałych?Oto osiem najważniejszych cech, które charakteryzują skandynawski wystrój wnętrz i sprawiają, że jest to jeden z najpopularniejszych stylów.

1. Brak dywanów od ściany do ściany

Dywany nigdy nie były popularne w skandynawskim stylu. Zamiast tego popularne są drewniane podłogi, które czasem są „zmiękczone” dywanikami skórami owczymi.

2. Lekkie, wyciszone kolory

Ponieważ północne zimy są długie i ciemne, skandynawskie wnętrza są zazwyczaj pomalowane na biało, aby zachować jasność przestrzeni. Kiedy używa się innych niż biel kolorów, są to zawsze kolory stonowane, często pastelowe, dzięki czemu cała przestrzeń jest spójna, jednolita i jasna. To również wyróżnia wspomniane wcześniej fotele w stylu skandynawskim – większość z nich jest w delikatnych kolorach.

3. Jasne drewno

Czy to na podłodze, na ścianach, w kredensach czy zabawkach, skandynawskie wzornictwo zawiera dużo drewna. Ale nie każde drewno się do tego nadaje. Zgodnie z jasnym motywem skandynawskiego wystroju wnętrz, drewno jest zazwyczaj jasne. Dobrym wyborem są więc buk, jesion i sosna.

4. Schludność i prostota

W skandynawskim designie nie ma zbyt wiele ozdobnych ani zbędnych szczegółów. Nowoczesne, czyste i solidne elementy są znacznie bardziej powszechne i stanowią charakterystyczną cechę skandynawskiego stylu. Dotyczy to nie tylko domowych ozdób, ale także mebli. Łóżka czy fotele w stylu skandynawskim, również są proste i harmonijne.

5. Wolne przestrzenie

Tradycyjnie wiele skandynawskich domów było bardzo małych, co nie pozwalało na gromadzenie nadmiernych ilości rzeczy. Podczas, gdy teraz domy budowane są już dosyć duże, idea utrzymania przestrzeni wolnej od bałaganu pozostała ważnym aspektem skandynawskiego wzornictwa.

6. Proste zabawki

Młodzi skandynawowie już od maleńkości wychowywani są w duchu prostoty i miłości do natury, dlatego drewniane zabawki i proste namioty wykonane z kołków i tkaniny często wypełniają pokoje do zabaw dzieci północy.

7. Naturalne światło

Ponieważ w krajach skandynawskich jest przez większą część roku dosyć ciemno, naturalne światło w domu jest bardzo istotne. Dlatego w tym stylu nie stosuje się raczej zasłon, a jeżeli już, to preferowane są cienkie,przezroczyste tkaniny, aby wpuszczały jak najwięcej światła.

8. Zieleń

Aby pomóc rozjaśnić przestrzenie i wnieść w nie trochę życia, a tkaże podkreślić miłość do natury, w wielu skandynawskich domach hoduje się rośliny ozdobne.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *